fialôčka
Vlhšie tienisté miesta, medzi krovím, pri plotoch a múroch, v svetlých lesoch, záhrady.
Fialka pomáha pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách, pri zápale, ako močopudný prostriedok, pri reumatických bolestiach a migréne. Taktiež je účinná na obklady zapálených a opuchnutých miest, na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok, na oplachovanie vlasov pri lupinách.
Je to jednoročná, dvojročná alebo trváca bylina vysoká 10 až 20 cm, z krátkeho podzemka vyrastajú zakoreňujúce poplazy s ružicami dlhostopkatých listov s tmavozelenou srdcovitou a vrúbkovanou čepeľou. Dlhostopkaté päťpočetné súmerné kvety sú najmä fialové, jemne voňajúce. Plody sú viacsemenné tobolky.
Semená fialky vysievame od 8. mesiaca až po 3. mesiac priamo von, klíči v chlade. Sadia sa na povrch substrátu. Kvitnú od 3. mesiaca ďalšieho roku. Rozmnožuje sa aj rozsádzaním výhonkov. Zbierame vňať, koreň a kvety. Podzemok s korienkami sa zbiera v 9. a 10. mesiaci. Zakoreňujúce sa výhonky zasadíme nazad do substrátu. Fialka sa suší do 40 °C v tieni. Zbiera sa pri kvitnutí.