zlatá byľ, zlatá metla, celík, hadi trank
Rastie v svetlých lesoch, v krovinách, na rúbaniskách a na slnečných svahoch.
Je vysoko účinná pri akútnych aj chronických chorobách obličiek a močového mechúra, pri dne a reumatizme, je diuretikum a detoxikant, užíva sa pri chorobách pečene a žlčníka, na zoslabenie silnej menštruácie, ako kloktadlo, pri zápaloch slizníc a na natieranie kožných vyrážok a ekzémov.
Trvalka vysoká 60 - 100 cm s priamou stonkou, v dolnej časti zvyčajne fialkastou, v hornej v oblasti súkvetia rozkonárenou. Listy rastú v dolnej časti stonky stopkaté, pílkovité, vajcovité, na báze klinovité, v hornej časti sediace, eliptické až vajcovito kopijovité. Žlté početné úbory s rúrkovitými kvetmi v terči a 5 – 12 jazykovitými kvetmi po obvode sú zoskupené v úzkej metline alebo v strapci. Majú peľ aj nektár. Plodom je chlpatá nažka.
Je vysoko mrazuvzdorná a nenáročná. Preferuje slnečné stanoviská. Výsev semena je možný celoročne. Semená len ľahko a plytko zasadíme do substrátu na stanovisku. Na jeseň sa dá rozmnožiť rozdelením trsu. Zbiera sa horná časť vňate v dobe kvitnutia. Suší sa v tieni do 40 °C. Koreň sa zbiera ťažšie.