BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Zemedym lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Zemedym lekársky

Fumaria officinalis

Ľudový názov

zemedych, dymnica, rutička liečivá

Použitie rastliny

Podporuje trávenie a zvýšuje vylučovanie moču, urýchľuje stolicu, pomáha pri poruchách žlčníka, pečene, čriev, pri úrazoch (pomliaždeninách) a pri črevných parazitoch. Napomáha pri látkovej premene, čistí kožu a krv. Zvonku sa používa na hojivé obklady (pri kožných vyrážkach, kožných ekzémoch a opare), do kúpeľov pri hemoroidoch a rakovine konečníka.

Popis rastliny

Je to jednoročná do 30 cm vysoká bylina s vláknitým koreňom. Vysoká, vystúpavá, do šírky sa rozkonárujúca, modrozelená stonka je bohato olistená a dutá. Dvojito perovitozložené listy sú stopkaté a s podlhovastými výkrojkami. Rúrkovité kvety rastú v riedkych strapcoch a sú drobné ružové, na konci purpurovo sfarbené. Plodom je jednosemenná nažka. Rastlina slabo páchne.

Pestovanie rastliny

Môže sa vypestovať zo semien nazbieraných z voľne rastúcich rastlín. Vyžaduje úrodnú, dobre priepustnú pôdu. Semená sejeme riedko na stanovisko po posledných mrazoch alebo si predpestujeme priesadky. Zbierame vňať v čase kvitnutia tak, že zrežeme hornú časť stonky s kvetmi a čerstvé spodné listy. Suší sa v tieni do 40 °C v tenkých vrstvách.