BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Železník lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Železník lekársky

Verbena officinalis

Ľudový názov

bosorkina zelina, verbinka, vrbinka, holubia zelinka, sporýš

Výskyt rastliny

Rastie na rumoviskách, pri cestách, v mokrých priekopách, potokoch, na medziach a pasienkoch teplejších oblastí.

Použitie rastliny

Pôsobí ako posilňujúci prostriedok pri únave, nervovej a psychickej vyčerpanosti a bolesti, proti reume, pri anémii, edémoch, močopudný prostriedok pri hromadení tekutín v organizme, na zvýšenie sekrécie mlieka pri dojčení, upravuje nepravidelnú menštruáciu, vo forme kloktadla pomáha pri zápaloch ústnej dutiny a vo forme obkladov pri kožných ochoreniach, ischiase, utišujúci prostriedok pri bolestiach hlavy. Pridáva sa do aperitívok na podporu trávenia.

Popis rastliny

Trvalka vysoká 60 - 90 cm s priamou, hranatou, chlpatou, vrúbkovanou, v hornej časti rozkonárenou, dolu drevnatejúcou stonkov. Protistojné, tmavozelené listy sú tuhé, dolné perovito delené, horné kopijovité, riedko chlpaté. Drobné bledofialové päťpočetné kvety sú usporiadané v odstávajúcom rozkonárenom súkvetí a tvoria pazušné alebo koncové klasy, ktoré sa na vrchole predlžujú. Plodom sú štyri valcovité bledohnedé tvrdky.

Pestovanie rastliny

Môže sa vypestovať zo semien nazberaných z voľne rastúcich rastlín. Vyžaduje úrodnú, dobre priepustnú pôdu. Semená sejeme riedko na stanovisko po posledných mrazoch alebo si predpestujeme priesadky. Zbierame vňať v čase kvitnutia tak, že zrežeme hornú časť stonky s kvetmi a čerstvé spodné listy. Suší sa v tieni do 40 °C v tenkých vrstvách.