BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Yzop lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Yzop lekársky

Hyssopus officinalis

Ľudový názov

izopek, hysos, iburský koreň, ľanovec, vízop

Výskyt rastliny

Pestuje sa v záhradách v ľahšej vápenitej pôde na slnku.

Použitie rastliny

Pomáha pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde, pri záchvatoch prieduškovej astmy, pri bolestivej menštruácii, pri nočnom, chorobnom potení. Má posilňujúce účinky. Používa sa pri chorobách z nachladnutia a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Je medonosný a používa sa aj v kozmetike a kuchyni ako korenina.

Popis rastliny

Poloker vysoký 20-60 cm, husto nad zemou rozkonárený, s konármi pripomínajúcimi byle. Má lesklé, tuhé, sediace listy úzko kopijovitého až čiarkovitého tvaru s hladkým okrajom. Rúrkovité kvety rastú v papraslenoch sediacich v pazuchách vrchných listov a smerujú jedným smerom. Sú modrofialové, červenkasté alebo žltkastobiele. Plod je tvrdka a rastlina je aromatická a medonostná.

Pestovanie rastliny

Pestuje sa z predpestovaných priesad, ale aj výsevom. Priamy výsev na stanovište sa robí v 4. mesiaci do riadkov vzdialených 0,40 - 0,50 m a do hĺbky 20 mm. Po vyrastení rastlinky okopávame a jednotíme na vzdialenosť 0,3-0,5 m. Zbierame olistenú vňať na začiatku kvitnutia, obvykle dva razy do roka a to začiatkom 7. mesiaca a v 9. mesiaci. Režeme tak, aby na koreni ostalo 5 - 10 cm vysoké drevnaté strnisko a sušíme do 35°C. Používame vápenatý substrát na slnečnom stanovisku.