izopek, hysos, iburský koreň, ľanovec, vízop
Pestuje sa v záhradách v ľahšej vápenitej pôde na slnku.
Pomáha pri zápaloch močových ciest, chronickej bronchitíde, pri záchvatoch prieduškovej astmy, pri bolestivej menštruácii, pri nočnom, chorobnom potení. Má posilňujúce účinky. Používa sa pri chorobách z nachladnutia a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Je medonosný a používa sa aj v kozmetike a kuchyni ako korenina.
Poloker vysoký 20-60 cm, husto nad zemou rozkonárený, s konármi pripomínajúcimi byle. Má lesklé, tuhé, sediace listy úzko kopijovitého až čiarkovitého tvaru s hladkým okrajom. Rúrkovité kvety rastú v papraslenoch sediacich v pazuchách vrchných listov a smerujú jedným smerom. Sú modrofialové, červenkasté alebo žltkastobiele. Plod je tvrdka a rastlina je aromatická a medonostná.
Pestuje sa z predpestovaných priesad, ale aj výsevom. Priamy výsev na stanovište sa robí v 4. mesiaci do riadkov vzdialených 0,40 - 0,50 m a do hĺbky 20 mm. Po vyrastení rastlinky okopávame a jednotíme na vzdialenosť 0,3-0,5 m. Zbierame olistenú vňať na začiatku kvitnutia, obvykle dva razy do roka a to začiatkom 7. mesiaca a v 9. mesiaci. Režeme tak, aby na koreni ostalo 5 - 10 cm vysoké drevnaté strnisko a sušíme do 35°C. Používame vápenatý substrát na slnečnom stanovisku.