BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Vres obyčajný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Vres obyčajný

Calluna vulgaris

Ľudový názov

erika, šedivník, žrnovec, bresk, breščál, chvojčina, jindavec, modrý rozchod

Výskyt rastliny

Rastie na lesných pôdach a rašeliniskách, na medziach, pri cestách, na horských lúkach. Tvorí zárasty, tzv. vresoviská.

Použitie rastliny

Používa sa pri chorobách vylučovacích orgánov, zápaloch obličiek, obličkové kamene, zápal močového mechúra, prostata, pri kĺbovom reumatizme, na upokojenie nervovej sústavy a pri nespavosti. Má protizápalový, sedatívny, potopudný a močopudný účinok.

Popis rastliny

Vres je metlovitý poloker 10-50 cm vysoký, s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou stonkou a tenkými konármi. Malé 1-3 cm ihlicovité listy sú v štyroch radoch, škridlicovité, ale protistojné, pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa prekrývajú. Drobné štvorpočetné krátkostopkaté kvety rastú do jednostranných strapcov, majú ružovkastofialový kalich a ružovú, ojedinele bielu korunu, menšiu ako kalich. Plodom je hnedastá mnohosemenná tobolka. Dosahuje až 45 rokov.

Pestovanie rastliny

Má rád kyslejšie a humózne pôdy, slnečné a polotienisté stanoviská. Nemá rád zamokrenú pôdu (pestuje sa na kopčekoch, kvôli odtekaniu vody) a v zime podlieha vysychaniu. Je ľahko pestovaný aj v črepníku s drenážou. Do záhrad sa sadí hlbšie do pôdy. Pre bohatosť kvitnutia pravidelne režeme po odkvitnutí, teda neskoro na jeseň. V 3. a 4. mesiaci sa skracujú nové výhonky, sušia sa v zväzkoch v tieni, v umelých podmienkach sa štiepia účinné látky. Sú mrazuvzdorné, len pri pestovaní v nádobách na zimu obaľujeme nádobu.