Pôvodne je z Indie ale v súčasnosti sa pestuje po celom svete v podobo obrovského množstva odrôd. Je to teplomilná rastlina, má rada dobre zavlažené a teplé prostredie. Pri teplotách pod 10°C sa rast ukončí.
Medzi najčastejšie úpravy uhorky patrí zaváranie v sladkokyslom náleve. Ďalšie obľúbené použitie je v uhorkových šalátoch. Je ich možné upravovať aj tepelne ako ľahký, rýchly a chutný pokrm. Ďalej sa používa v kozmetike do krémov, masiek atď.
Listy sú 5–7 úholníkové, dlanito-laločnaté so špicatými rohamy, ktoré bývajú na okrajoch zubaté. Sýtožlté kvety sú 2–4 cm veľké. Samčie vyrastajú jednotlivo alebo po dvoch, samičie niekedy vyrastajú jednotlivo, ale častejšie v chudokvetých zväzkoch. Rastlina má drsne štetinatú chlpatú lodyhu, ktorá môže býť 60–200 cm dlhá. Plody sú elipsoidné až takmer guľovité, 5–40 cm dlhé a 2–10 cm široké žltozelené. Môžu býť hrbolaté s chlpami alebo hladké.
Semienka uhoriek vysievame do debničiek a po vytvorení 2-3 listov môže ďalej presádzať. Ak chceme odolnejšie rastlinky môžeme ešte po jednej presadiť do samostatných téglikov naplnených do 3/4 hlinou a ako rastlinka povyrastie, postupne jej môžeme hlinu dosypávať.
Výsev - predpestované rastlinky vysievame na záhon do sponu 20x30 cm.
Zálievka - so zálievkou opatrne, zalievame len ku koreňom, najlepšie po kvapkách a to tak, že nachystáme zavlažovaciu
hadicu, do ktorej si urobíme drobné otvory. Ak by sa nám podarilo zalievať vodou o teplote 20 °C bolo by to ideálne.
Za chladného počasia šetríme sa závlahou.
Zaštipovanie - hlavný výhonok zaštepíme za tretím až štvrtým listom. Podporíme tým tvorbu postranných výhonov,
na ktorých býva viac samičích kvetov a tým aj plodov.
Úrodu - uhorky zberáme o veľkosti max 6-7 cm. Predíde sa tým prípadnej horkosti na uhorky.
Teraz už sú však semená natoľko dobre vyšľachtené, že sa horkosť objavuje len zriedka.