Táto strukovina je ľuďom známa už 4000 – 5000 rokov. Pochádza pravdepodobne z Prednej Ázie. V oblasti Stredozemného mora slúžila ako výmenná komodita pri obchodoch. Sťahovaním národov sa rozšírila po celej Európe a Afrike. Veľmi často používaná je v indickej kuchyni. Po ryži je hneď na druhom mieste v tradičnej indickej kuchyni. Naši predkovia jedli šošovicu oveľa viac, v súčasnosti sa táto strukovina bohužiaľ stáva zabudnutá. Na trhu sú u nás dostupné 2 druhy – hnedá a drobná červená šošovica.
Je jednoročná rastlina so vzpriamenou a rozvetvenou stonkou, ktorá je mierne poliehavá.
Na priereze je štvorhranná a ryhovaná. Listy sú párnoperovité a šesťjarmové, skladajú sa z pozdĺžne vajcovitých až čiarkovitých lístkov s kopijovitými prílistkami. Kvety sú malé, bielej alebo jasno modrofialovej farby s bielou strieškou. Plodom je dvojkrídlový struk - sploštený, takmer kosoštvorcový. Obsahuje 1-2 semená diskovitého tvaru.
Šošovica je rastlina náročná na teplo, pestuje sa v teplých oblastiach. Obľubuje vzdušné, ľahšie, piesočnatohlinité alebo hlinitopiesočnaté pôdy, dobre zásobené vápnikom. Sejeme skoro na jar, najneskôr do konca marca. Sadíme do riadkov, medzera medzi riadkami by mala byť cca 20 až 25 cm.