Výskyt rastliny
Bylinka pochádza z oblastí Zabajkalska a Ďalekého východu. Tu rastie na suchých, štrkovitých a kamenistých svahoch, na slnečných stanoviskách. Dnes je pre farmaceutické účely bylinka pestovaná najmä v Rusku, Číne, Mongolsku a Japonsku.
Použitie rastliny
- Šišiak sa využíval v tradičnej čínskej medicíne ako prostriedok na zastavenie krvácania a na zníženie vysokého krvného tlaku
- Dnes je vo veľkej miere využívaný ako účinné antireumatikum
- Znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
- Pôsobí ako sedatívum pri funkčných poruchách nervovej sústavy, pri nespavosti a podráždenosti, upokojuje myseľ. Vhodný je na regeneráciu z prepracovania alebo na zmiernenie depresií.
- Má antioxidačné účinky, obsahuje vitamíny A, C, E
- zabraňuje proliferácii už vzniknutých nádorov (najmä proti nádorom prostaty, kože a rakovine prsníka)
- Osožný je aj pri liečbe srdcových problémov, ako je arytmia, vysoký krvný tlak (hypertenzia) a rôzne subjektívne bolesti srdca
- Má sedatívne účinky - tlmení rôzne bolesti
- Užíva sa aj pri chorobách obličiek
- Je silne potopudný a žlčopudný, znižuje cholesterol
- Pôsobí spazmolyticky (uvoľňuje kŕče svalov)
- Zastavuje vnútorné krvácanie, čo sa využíva aj pri menštruačnom krvácaní a menštruačných bolestiach
- Je tiež vhodný na liečbu sennej nádchy
Popis rastliny
Šišiak bajkalský je trvalka z čeľade hluchavkovitých. Dorastá do výšky 30 až 60 cm, má bohato vetvenú, štvorhrannoú stonku, listy sú kopijovitého tvaru. Koreň je približne 2 cm hrubý, na povrchu hnedý, na reze žltý, je vretenovitého tvaru. Kvety sú dvojpyskaté, krásnej modrofialovej farby.
Pestovanie rastliny
V našich podmienkach sa pestuje ako záhradná bylina. Vyžaduje slnečné stanovisko alebo aspoň polotieň a suchú dobre priepustnú pôdu. Množíme semenami. Vysievame koncom marca do črepníkov umiestnených na svetlom a mierne teplom mieste. Na otvorený záhon presádzame v druhej polovici mája. Tu nám až do jesene porastie ako príjemná dekoratívna rastlina.