myší chvost, husí jazýček, venušine mihalnice, jazýček, papradec
Rastie na suchých lúkach, okrajoch ciest a lesov, medziach, pasienkach.
Osoží pri poruchách traviacej sústavy, pri žlčových ťažkostiach, pri nadúvaní, pri poruchách cievneho obehu, upravuje krvný obeh a tlak, upravuje silnú menštruáciu, dezinfikuje ústnu dutinu, pomáha pri paradentóze, kŕčových žilách, vyrážkach a ranách na koži, zastavuje krvácanie. Je prírodným repelentom a aj koreninou v kuchyni.
Je to trvalka. Z plazivého podzemku rastie ružica prízemných perovitodielnych listov a pár jednoduchých alebo málo rozkonárených, kvetonosných, 50 cm vysokých, olistených stoniek. Listy sú striedavé, dlhé, dvojito až trojito perovito delené. Dvojaké kvety sú v úboroch usporiadané do nepravých okolíkov, terč tvoria žltkasté rúrkovité obojpohlavné kvety, obvodových jazykovitých kvetov je zväčša päť, a sú biele alebo ružovkasté, s trojzubými lupienkami. Celá rastlinka je mierne chĺpkavá a aromatická. Plodom je sploštená úzkokrídlatá nažka.
Semená sejeme na slnečné, suché stanovisko s priepustnou a piesočnatou pôdou. Dá sa predpestovať v skleníku alebo parenisku pri teplote 18 °C na jar. Vysádzame v spone od 4. po 8. mesiac. Kvitne až na ďalší rok. Zbierame strihaním kvety a stonky (listy málo) s krátkou stopkou. Kvety na začiatku kvitnutia, ktoré sušíme v tieni do 35°C. Stonky ešte pred rozkvitnutím kvetov a sušíme v zväzkoch na vzdušnnom a tienistom mieste.