BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Rebríček obyčajný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Rebríček obyčajný

Achillea millefolium

Ľudový názov

myší chvost, husí jazýček, venušine mihalnice, jazýček, papradec

Výskyt rastliny

Rastie na suchých lúkach, okrajoch ciest a lesov, medziach, pasienkach.

Použitie rastliny

Osoží pri poruchách traviacej sústavy, pri žlčových ťažkostiach, pri nadúvaní, pri poruchách cievneho obehu, upravuje krvný obeh a tlak, upravuje silnú menštruáciu, dezinfikuje ústnu dutinu, pomáha pri paradentóze, kŕčových žilách, vyrážkach a ranách na koži, zastavuje krvácanie. Je prírodným repelentom a aj koreninou v kuchyni.

Popis rastliny

Je to trvalka. Z plazivého podzemku rastie ružica prízemných perovitodielnych listov a pár jednoduchých alebo málo rozkonárených, kvetonosných, 50 cm vysokých, olistených stoniek. Listy sú striedavé, dlhé, dvojito až trojito perovito delené. Dvojaké kvety sú v úboroch usporiadané do nepravých okolíkov, terč tvoria žltkasté rúrkovité obojpohlavné kvety, obvodových jazykovitých kvetov je zväčša päť, a sú biele alebo ružovkasté, s trojzubými lupienkami. Celá rastlinka je mierne chĺpkavá a aromatická. Plodom je sploštená úzkokrídlatá nažka.

Pestovanie rastliny

Semená sejeme na slnečné, suché stanovisko s priepustnou a piesočnatou pôdou. Dá sa predpestovať v skleníku alebo parenisku pri teplote 18 °C na jar. Vysádzame v spone od 4. po 8. mesiac. Kvitne až na ďalší rok. Zbierame strihaním kvety a stonky (listy málo) s krátkou stopkou. Kvety na začiatku kvitnutia, ktoré sušíme v tieni do 35°C. Stonky ešte pred rozkvitnutím kvetov a sušíme v zväzkoch na vzdušnnom a tienistom mieste.