BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Rebarbora dlanitá
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Rebarbora dlanitá

Rheum palmatum

Ľudový názov

rebarborka, rapontika

Výskyt rastliny

U nás sa pestuje v záhradách.

Použitie rastliny

Používa sa v lekárnictve pri príprave extraktov, sirupov, tinktúr, na úpravu tráviacich ťažkostí. V malých dávkach ako antidiaroikum, vo väčších dávkach s laxatívnym účinkom. Je súčasť vyrábaných tráviacich čajov. Podporuje tvorbu krvi, je posiľňovač svalstva, kostí aj nervov, čistí organizmus. Používa sa aj v kuchyni do kompótov, želé, štiav, džemov, vína, do koláčov.

Popis rastliny

Je to 2 m vysoká trvalka s veľkým a hrubým hľúzovitým, ďaleko rozkoreneným podzemkom. Má šťavnaté, hrubo a dlhostopkaté, dlaňovité, mierne zvlnené listy a dutú, listnatú, červenohnedo pruhovanú byľ so strapcami drobných, belavých alebo červených, pazušných, koncových kvetov rastúcich v metlinách. Plodom je trojkrídla nažka.

Pestovanie rastliny

Darí sa jej v hlbokej vápnitej, priemerne vlhkej záhradníckej výživnej pôde, ktorú začneme pripravovať už na jeseň na jarný výsev. Má slabú až žiadnu klíčivosť, môžeme ju preto predklíčiť v skleníku alebo na parenisku. Lepšie je množiť ju vegetatívne delením trsov starších jedincov, aby mali 3 korienky a vegetačný vrchol. Dá sa sadiť aj v 10. mesiaci, ale je citlivá na zimu, radšej sadíme v 3. až 4. mesiaci. Zbierame podzemok alebo jeho kôru v jeseni pred dozretím semien zo starších rastlín. Sušíme narezaný v 50°C. Zbierame zrezaním aj listovej stonky po druhom roku od 4. po 7. mesiac určené na konzumáciu v čerstvej forme.