BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Rasca lúčna
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Rasca lúčna

Carum carvi

Ľudový názov

kmín

Výskyt rastliny

Rasca bola známa už dávno v minulosti. Pestuje už od stredoveku v celej Európe. U nás rastie voľne v prírode na lúkach, medziach a pastvinách. Nájdeme ju od nížin až po podhorské pásma. Pestuje sa hojne v záhradkách ako korenina, vyšľachtené odrody aj v poľných podmienkach. Rozmnožujeme semenami.

Použitie rastliny

  • Pôsobí priaznivo na zažívanie, pri nadmernej tvorbe plynov, pri nechutenstve, dobrá na kŕče tráviaceho ústrojenstva, dezinfikuje črevá
  • Podporuje tvorbu materského mlieka, účinná je pri menštruačných bolestiach
  • Zlepšuje krvotvorbu, uľahčuje vykašliavanie 
  • Rascu je vhodné pridávať k zelenine, ktorá spôsobuje nadúvanie - tento efekt neutralizuje
  • Zozžutie semena odstraňuje pach z úst
  • Zilica z rasce je vhodná na prekrvenie kože pri reumatických ťažkostiach
  • Osožná je pri bolestiach brucha, nadúvaní alebo na podporu laktácie 
  • Rasca odhlieňuje dýchacie cesty
  • V liehovarníctve sa z rasce vyrába rascovica (kmínky) – môžeme si pripraviť aj doma ako liek a to tak, že rozomletú, rozdrvenú rascu zalejeme liehom alebo vodkou (užíva sa x denne)

Popis rastliny

Rasca je dvojročná, aromatická rastlina, patrí do čeľade okoličnaté (starší názov mrkvovité). Pestuje sa najmä kvôli semenám. Rasca je liečivá rastlina aj korenina. Prvý rok vyrastá z koreňa ružica prízemných listov, druhý rok až 100 cm vysoká, rozkonárená hranatá a dutá stonka. Listy stonky sú perovíto delené a ich lístočky perovito strihané na nitkovité segmenty. Kvety sú drobné, biele, päťpočetné, usporiadané do zložených okolíkov. Plod je visiaca dvojnažka, ktorá sa rozpadáva. Plody dozrievajú od júna do augusta.

Pestovanie rastliny

Pestovanie rasce je nenáročné. Musíme si však uvedomiť, že semená sa zberajú až druhým rokom. Už na začiatku však môžeme používať mladé listy, ktoré síce nie sú tak aromatické, ale majú jemnú sviežu chuť. 

Rascu pestujeme na slnečnom stanovisku. Semená vysievame asi 20 cm od seba vzdialené. Nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť, nie je príliš vhodná na pestovanie v kvetináči. Plodí však až druhý rok.