BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Púpava lekárska
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Púpava lekárska

Taraxacum officinale

Ľudový názov

Púpava lúčna, pumpava, pumprlica, pampuška, pampuliška, mlieč, pleška, leví zubec, májik, kašines, lucernička

Výskyt rastliny

Táto prispôsobivá bylinka rastie prakticky v akejkoľvek pôde a klimatických podmienkach. Nájdeme ju takmer v celej Európe. V našich podmienkach zarastá púpava celé lúky. Netreba ju dlho hľadať. Rastie ako burina na dvoroch, záhradách, poliach, pri ceste, lúkach a pod.

Použitie rastliny

  • Púpava je výborná bylinka na jarnú kúru, pri ktorej sa používajú listy alebo šťava z púpavy. Obsahuje množstvo vitamínov, hlavne C. Touto kúrou sa organizmus celkovo prečistí, zbaví sa škodlivín, najmä v pečeni a žlčníku. Povzbudzuje látkovú výmenu bielkovín. Okrem týchto účinkov pôsobí blahodarne na prekrvenie tkanív, preto sa pokladá za rastlinku, ktorá organizmus celkovo oživí a osvieži.
  • Za najúčinnejší sa považuje koreň. Kúra koreňom púpavy zabíja rakovinové bunky a zároveň nemá žiadne vedľajšie účinky. Má pomerne rýchly účinok. K rozpadu nádorových buniek dochádza už v priebehu štyridsaťosem hodín po užití čaju zo zmesi koreňa a listov
  • Osožná je pri chorobách pečene a žlčníka
  • Užíva sa pri cukrovke, málokrvnosti, zvápenatenie tepien, hemoroidoch
  • Z mladých listov sa pripravuje výborný šalát, z čerstvých kvetov zase domáce víno - pomáha pri problémoch s trávením, so žalúdkom, pri žlčníkových a črevných kolikách
  • Mliečna šťava (púpavové mlieko) je dobré na odstránenie bradavíc

Popis rastliny

Trvalka z čeľade astrovitých s dužinatým koreňom, z ktorého vyrastajú ružice podlhovastých prízemných listov, 10 – 30 cm vysoké duté stoly s úbormi žltých kvetov. Plody sú chocholaté nažky. Tvoria guľu, ktorá sa pri slabšom vetre rozpadá. Je medonosná rastlinka.

Pestovanie rastliny

Listy zbierame pred kvitnutím, koreň na jar a jeseň.