BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Prietržník holý/ Prietržník chlpatý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Prietržník holý/ Prietržník chlpatý

Herniaria glabra / hirsuta

Ľudový názov

Rozchodníci, zrniečko, piesočník, husie mydlo, bolševník

Výskyt rastliny

Nájdeme takmer v celej Európe (okrem Holandska, Dánska, Škandinávie a východnej časti Pobaltia), severnej a východnej Afrike a západnej Ázii. Zdomácnel vo Veľkej Británii a zavlečený bol aj do Severnej Ameriky i Argentíny. Na Slovensku rastie vzácne iba na Záhorskej nížine, v okolí Bratislavy a v Malých Karpatoch. Patrí medzi zraniteľné druhy bylín. Ohrozujúci faktor predstavuje hlavne činnosť človeka – ťažba piesku, používanie herbicídov a pod. Rastlinky obľubujú suché, piesočnaté a skalnaté miesta.

Použitie rastliny

  • Je prospešný pri liečbe močového ústrojenstva
  • Zvyšuje vylučovanie močoviny, uvoľňuje kŕče močového mechúra spôsobené zápalom alebo kameňmi, dezinfikuje močové cesty
  • Podporuje látkovú výmenu

Popis rastliny

Bylina z čeľade silenkovitých s tenkým koreňom. Má drobnú, poliehavú byľ, ktorá je rozložená v kruhu, pritlačená k zemi. Má žltkastozelenú farbu, je husto rozkonárená s drobnými protistojnými listami a žltozelenými kvetmi. Prietržník chlpatý  má po povrchu sivozelené chĺpky. Ich použitie je rovnaké.

Pestovanie rastliny

Bylinku pestujeme v piesočnatej, suchej pôde, na slnečnej strane. Rozmnožujeme ich semenami, ktoré voľne vysievame. Nevyžaduje si hnojenie ani osobitnú starostlivosť. Kvitne od júla do septembra.