BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Palina pravá
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Palina pravá

Artemisia absinthium

Výskyt rastliny

Pôvodne bola rozšírená pravdepodobne v západnej Ázii, Južnej Európe a v severnej Afrike. Dnes sa vyskytuje takmer v celej Európe. U nás ju nájdeme predovšetkým v teplých oblastiach na slnečných, suchých a teplých stanovištiach od nížin až po podhorské oblasti.

Použitie rastliny

  • Palina pravá mala už v staroveku široké použitie a aplikovala sa zvonku aj z vnútra v ešte väčšej miere ako je tomu dnes.
  • Je výborná na podporu tráviaceho traktu, pri kolkových zápaloch žalúdka a čriev, pri nadúvaní a zápche
  • Účinná je aj pri kŕčovitom zvracaní, nechutenstve, poruchách žlčníka, sleziny, pečene, proti črevným parazitom
  • Vďaka silnej aróme sa využíva aj proti moliam a iným hmyzom
  • Bylinka sa často používa v kuchyni pri príprave hovädzieho, baranieho a hydinového mäsa a pri aromatizovaní tuku
  • Pre svoju silu sa palina pravá používala aj na výrobu známeho nápoja Absint, ktorý sa stal módnou drogou, ktorej holdovali aj van Gogh či Oscar Wilde.

Rastlina je pri vnútornom použití vo väčších dávkach, ako tiež pri dlhšom užívaní jedovatá! Môže sa užívať maximálne 2 týždne a následne sa nesmiete používať aspoň mesiac. Nebezpečná je pre tehotné ženy, môže vyvolať potrat..

Popis rastliny

Trváca bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae). Má bohato rozkonárený podzemkom, z ktorého vyrastá najskôr ružica prízemných listov a neskôr vysoké (50-120 cm) trsnato rozkonárené, naspodku drevnatejúce stonky so špicato vykrojenými, perovitozloženými listami a drobnými guľovitými úbormi so žltými kvetmi. Plody sú nažky. Bylinka je striebrosivá, horkej chuti, výrazne aromatická.

Pestovanie rastliny

Obľubuje suchšiu pôdu bohatú na vápnik a dusík.