BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Nechtík lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Nechtík lekársky

Calendula officinalis

Ľudový názov

mesiačik, nahotka liečivá, slniečko, krusíček

Výskyt rastliny

Pestuje sa v záhradách a v poľných podmienkach ako odroda. Vo voľnej prírode u nás len splaňuje.

Použitie rastliny

Je to krv prečisťujúca bylina, pomáha pri infekčnej žltačke a vírusom, upravuje krvný obeh a hojí rany. Je účinný pri kŕčových žilách, zápaloch ciev, nevyliecitelných vredoch, fistulách, omrzlinách, ranách po popálení, pri vredoch na prsiach (aj zhubných), proti plesniam na nohách, pri zápalových a regeneračných procesoch na koži, v ústnej dutine. Vnútorne užívame pri žalúdočných a črevných chorobách, pri žalúdočných kŕčoch a vredoch, pri poruchách funkcie žlčníka a pečene, pri zápaloch hrubého čreva.

Popis rastliny

Jednoročná mäkko páperistá bylina s rozkonárenou 50 cm priamou listnatou stonkou. Listy má striedavé sediace, horné kopijovité, obrátene vajcovité, celistvookrajové. Oranžové alebo oranžovožlté, jazykovité a rúrkovité kvety vyrastajú do koncových a pazušných úborov. Na noc sa zatvárajú. Plodom je nažka.

Pestovanie rastliny

Preferuje teplé, slnečné a pred vetrom chránené miesta. Na vlhko je náročný a rozmnožuje sa semenami. Vysieva sa v 3. až 4. mesiaci priamo na stanovište do riadkov vzdialených od seba 40 - 50 cm. Semená slabo zatlačíme do spôdy. Porast sa musí okopávať. V 8. mesiaci je možné celú rastlinu zrezať a v 9. mesiaci opäť vykvitne.