BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Nátržník husí
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Nátržník husí

Potentilla anserina

Ľudový názov

mochna lesklá, husia nôžka, husičky, husie mydlo, husie kvietko, kačičky, námožníček, návesníček, strieborník, odolen

Výskyt rastliny

mochna lesklá, husia nôžka, husičky, husie mydlo, husie kvietko, kačičky, námožníček, návesníček, strieborník, odolen

Použitie rastliny

Používa sa na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva, na tíšenie bolesti pri žalúdočných a črevných kolikách, nadbytočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny, obličkových a žlčníkových kameňoch, pri hnačke, pri zápaloch dýchacích ciest a močových ciest, pri bolestivej menštruácii, pri vnútornom krvácaní, krvácaní z vonkajších rán, na pomliaždeniny, kožné vredy, opuchliny a na kloktanie pri bolestiach ústnej dutiny, paradentóze, bolestiach zubov.

Popis rastliny

Trváca bylina, ktorej z koreňa rastú všetkými smermi dlhé plazivé až 50 cm stonky. V uzloch sa viacnásobne zakoreňujú a vyrastajú z nich ružice listov a z nej dlhostopkatý kvet. Listy sú nepárno perovito zložené, striedavo jarmové, podlhovasto vajcovité, s pílkovitými lístkami na spodnej strane striebristo plstnaté. Kvety sú pravidelné, päťpočetné, obojpohlavné, so zlatožltou korunou s mandľovou vôňou, 2 cm veľké. Celá bylina je slabo chlpatá. Plodom sú nažky.

Pestovanie rastliny

Preferuje pôdy s vysokým obsahom dusíka. Zbiera sa vňať a listy pred začiatkom kvitnutia a počas neho, ktoré sa sušia na vzdušnom mieste v tieni do 40 °C. Pestuje sa jeho odroda s podobnými účinkami a to Nátržník vzpriamený. Semená vysievame celoročne ľahkým zatlačením do substrátu, ktorý sa udržiava neustále vlhký.