BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Mrkva obyčajná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Mrkva obyčajná

Daucus carota

Ľudový názov

karotka

Výskyt rastliny

Rastie divo na lúkách, pri cestách, na medziach, pasienkoch a v svetlých lesoch, na suchých stanovištiach, ale aj na mokrých pôdach v pobrežných kroviskách, na mokrých lúkách a rašelinách. Pestuje sa ako zelenina na poliach a v záhradách.

Použitie rastliny

Posilňuje imunitný systém organizmu, pomáha pri rekonvalescencii a podvýžive, pri kožných chorobách, nedokrvení, chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch, a proti hnačke u detí, zlepšuje krvný obeh a zrakovú ostrosť, zabraňuje vzniku sivého zákalu. Používa sa pri zápaloch močových ciest, ťažkostiach s močením aj pri poruchách látkovej výmeny, znižuje cholesterol a riziko rakoviny pľúc. Podporuje chuť do jedla a napomáha zachovávať zuby a štruktúru kostí. Je regeneračnou zložkou potravy.

Popis rastliny

Dvojročná rastlina s dužinatým koreňom, 30 - 80 cm vysoká. Prvým rokom tvorí bohatú ružicu listov, druhým rokom vyrastá v hornej časti rozkonárená štetinatá a ryhovaná byľ. Stonkové listy sú striedavé, sediace s perovito zloženými čepeľami a výraznými pošvami. Drobné biele, žltkasté až ružovkasté päťpočetné kvety rastú druhým rokom a sú usporiadané vo veľkých, v čase kvitnutia rozprestretých zložených okolíkoch. Pri dozrievaní plodu sa súkvetia skrúcajú guľovito dovnútra. Stredový kvet v okolíku je fialový. Plodom je rebrovitá a štetinovitá nažka.

Pestovanie rastliny

Preferuje slnečné a priestranné stanovisko s nekamenistou a priepustnou pôdou bohatú na vápnik a humus. Vyžadujú pravidelnú zálievku a vyplievanie buriny. Pri hustom výseve po čase pretrháme, aby mala dostatok priestoru na vývin. Semená mrkvy sejeme od 2. do 6. mesiaca, podľa odrody, do riadkov vzdialených 15-30 cm a prikryjeme substrátom 1-2 cm vysoko. Zbierame podzemky pestovaných rastlín a z voľne rastúcich plodov. Korene vykopeme prvým rokom, od 6. do 10. mesiaca. Konzumujeme ju čerstvú aj varenú. Plody vymlátime alebo vymrvíme z okolíku, sušíme rozložené.