BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Medovka lekárska
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Medovka lekárska

Melissa officinalis

Ľudový názov

lemonka, marulka, madlinka, melisa, včelanka, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina

Výskyt rastliny

Pestuje sa v záhradách, voľne len na Balkáne.

Použitie rastliny

Pomáha na upokojenie nervovej sústavy, pri vyčerpanosti, nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, bolestivej menštruácii, na úpravu činnosti srdca, pri arytmii a znižovanie krvného tlaku, pomáha odkašlávaniu a uvoľňovaniu hlienu, pri nechutenstve, pri poruchách trávenia a funkcie žlčníka, proti nadúvaniu a kŕčom, zvonka na odreniny, opuchliny, vredy a na kloktanie pri zápaloch mandlí a ďasien. Využíva sa aj v kozmetickom a liehovarníckom priemysle.

Popis rastliny

Z rozkonáreného koreňu medovky rastie asi 80 cm vysoká, štvorhranná, žliazkato chlpatá stonka. Stonkové listy sú stopkaté, krížmo protistojné, vajcovité, vráskavé, tmavozelené, s výraznou žilnatinou, vrúbkovano pílkovité a s citrónovou vôňou. V pazuchách horných listov rastú drobné bledé dvojpyskové kvety usporiadané v riedkych papraslenoch. Plodom sú tvrdky.

Pestovanie rastliny

Rastlina sa rozmnožuje priamym výsevom, predpestovaním priesad i delením starších trsov. Semená sadíme v 3. alebo 4. mesiaci 2 cm hlboko do substrátu. V 5. mesiaci klíčky presádzame, aby mali dostatok miesta. Zvyčajne nevymŕza a rastie na stanovišti viac rokov. Zbierame listy alebo vňať viac krát ročne, prvý krát na začiatku kvitnutia v 6. až 7. mesiaci, režeme vo výške 5-8 cm nad zemou, rýchlo odrastá. Suší sa v tieni do 35 °C. Preferuje slnečné stanovište a hlinitopiesčitý substrát. Dá sa pestovať v nádobách aj na záhrade.