BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Mäta pieporná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Mäta pieporná

Mentha piperita

Ľudový názov

mätka, fefermica, vetrová bylina, prominca

Výskyt rastliny

Pestuje sa na poliach a v záhradách. Je to kríženec.

Použitie rastliny

Používa sa na zmiernenie bolesti, má výrazne antiseptické a lokálne anestetické vlastnosti, pomáha na potláčanie citlivosti nervových zakončení, podporu vylučovania žlče, proti hnačke, plynatosti, črevných a tráviacich ťažkostiach, pri ťažkostiach horných dýchacích ciest, výplachy ústnej dutiny. Je to medonosná bylina.

Popis rastliny

Je to vzpriamená a silne aromatická bylinka dorastajúca 30 až 90 cm. Stonka je chlpatá a v hornej časti rozkonárená. Listy sú krížmo protistojné, krátkostopkaté, podlhovasto vajcovité, končisté, s pílkovito-zúbkatým okrajom. Z koreňu rastú drevnaté poplazy, na ktorých vyrastajú mnohé zakoreňujúce sa stonky, takže sa rýchlo rozrastá. Čepele listov obsahujú silicu. Bledoružové až fialové slabo dvojpyskové 4-cípe kvety sú usporiadané do koncového klasu. Má veľa rôznych odrôd.

Pestovanie rastliny

Zbierame vňať s listami od 6. do 9. mesiaca pred rozkvitnutím. Sušia sa na vzdušnom mieste do 35 °C. Semenami sa rozmnožuje ojedinele a ťažko, pretože je to kríženec s poruchou tvorby semien. Semená sa pri sadení jemne zasypú a pritlačia. Veľmi ľahko sa rozmnožuje vegetatívne, takže rozdelením trsov, odrezkami alebo drevnatými poplazmi. Niektoré odrody sú citlivé na vymrznutie, takže bylinku v zime zakrývame. Sadíme na slnečnom mieste až polotieni s dostatkom vlahy. Pestuje sa aj v nádobách s dostatočnou zálievkou.