BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Mak siaty
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Mak siaty

Papaver somniferum

Ľudový názov

opium, mak, mák séty

Výskyt rastliny

Mak siaty pochádza z Východnej Indie a Turecka. Pestuje sa v rôznych klimatických podmienkach takmer po celom svete. Nájdeme ho od rovníkových pásiem smerom na sever: od Indie, cez strednú Európu až po Škandináviu a južnú časť Anglicka.

Použitie rastliny

Mak siaty má bohatú históriu. Najstaršie doklady jeho využitia pochádzajú zo 6. tisícročia pred Kr. z oblasti Stredomoria. V Mezopotámii sa využíval ako zdroj pre výrobu ópium. Egypťania využívali ópium ako sedatívum. 

  • Mak siaty je bohatým zdrojom vápnika, jeho obsah je až 12-násobne väčší ako v kravskom mlieku
  • Veľká časť európskych štátov prijala obmedzenia na pestovanie maku z dôvodu možného zneužitia na výrobu omamných látok (ópia) 
  • Na Slovensku je zakázané z maku získavať ópium a pestovanie maku na výmere väčšej než 100 m² podlieha ohlasovacej povinnosti 
  • produkcia maku siateho je určená najmä pre potravinárstvo a vo farmácii, olej zo semien maku získaný lisovaním za studená sa používa ako stolový olej
  • opium, ktoré sa z maku získava obsahuje komplex alkaloidov, ktoré majú rôzne vlastnosti - tlmia bolesť (analgetikum), uvoľňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum), tlmia neproduktívny kašeľ (antitusikum) a pôsobia povzbudzujúco (stimulans). 
  • olej získaný lisovaním za tepla sa používa na technické účely ako olej na výrobu mydiel, lakov, farieb, a pod.

Popis rastliny

Ide o jednoročnú bylinku, čeľaď makovité. Má jednoduchý koreň, 30 – 150 cm vysokú valcovitú, priamu byľ. Listy sú rôznotvarové, kvietky sú červené niekedy ružové a opadavé. Plodom je makovica – mnohosemenná tobolka. Môže byť nepukavá (stále uzavretá) – „slepý mak“ alebo pukavá s dierkami – „škeriak“. Semená sú modročiernej farby. Kvitne od júna do júla.

Pestovanie rastliny

Obľubuje vápenité živné pôdy na slnečných stráňach. Rozmnožuje sa semenami.