Ľudový názov
opium, mak, mák séty
Výskyt rastliny
Mak siaty pochádza z Východnej Indie a Turecka. Pestuje sa v rôznych klimatických podmienkach takmer po celom svete. Nájdeme ho od rovníkových pásiem smerom na sever: od Indie, cez strednú Európu až po Škandináviu a južnú časť Anglicka.
Použitie rastliny
Mak siaty má bohatú históriu. Najstaršie doklady jeho využitia pochádzajú zo 6. tisícročia pred Kr. z oblasti Stredomoria. V Mezopotámii sa využíval ako zdroj pre výrobu ópium. Egypťania využívali ópium ako sedatívum.
- Mak siaty je bohatým zdrojom vápnika, jeho obsah je až 12-násobne väčší ako v kravskom mlieku
- Veľká časť európskych štátov prijala obmedzenia na pestovanie maku z dôvodu možného zneužitia na výrobu omamných látok (ópia)
- Na Slovensku je zakázané z maku získavať ópium a pestovanie maku na výmere väčšej než 100 m² podlieha ohlasovacej povinnosti
- produkcia maku siateho je určená najmä pre potravinárstvo a vo farmácii, olej zo semien maku získaný lisovaním za studená sa používa ako stolový olej
- opium, ktoré sa z maku získava obsahuje komplex alkaloidov, ktoré majú rôzne vlastnosti - tlmia bolesť (analgetikum), uvoľňujú kŕče hladkého svalstva (spazmolytikum), tlmia neproduktívny kašeľ (antitusikum) a pôsobia povzbudzujúco (stimulans).
- olej získaný lisovaním za tepla sa používa na technické účely ako olej na výrobu mydiel, lakov, farieb, a pod.
Popis rastliny
Ide o jednoročnú bylinku, čeľaď makovité. Má jednoduchý koreň, 30 – 150 cm vysokú valcovitú, priamu byľ. Listy sú rôznotvarové, kvietky sú červené niekedy ružové a opadavé. Plodom je makovica – mnohosemenná tobolka. Môže byť nepukavá (stále uzavretá) – „slepý mak“ alebo pukavá s dierkami – „škeriak“. Semená sú modročiernej farby. Kvitne od júna do júla.
Pestovanie rastliny
Obľubuje vápenité živné pôdy na slnečných stráňach. Rozmnožuje sa semenami.