BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ľubovník bodkovaný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ľubovník bodkovaný

Hypericum perforatum

Ľudový názov

kráľovská, svätojánska bylina, koreň matky božej, trezalka, bylina sv. Jána, čarovník, červený zvonček

Výskyt rastliny

Rastie na presvetlených miestach, na okrajoch lesov, pasienkoch, rúbaniskách a na lúkách, od nížin až po podhoria.

Použitie rastliny

Pomáha na hojenie a čistenie rán a kožných vredov, má antiseptické, protizápalové a sťahujúce vlastnosti. Používa sa na boľavé kĺby, na nervy, upokojuje a priaznivo vplýva na psychiku, pôsobí antidepresívne, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti, depresie, neurózy a nespavosti, uvoľňuje kŕče, má preháňavé aj protivírusové účinky. Účinkuje pri chorobách tráviacej sústavy, pri poruchách močových ciest, menštruačných poruchách a ťažkostiach v klimaktériu, zlepšuje krvný obeh.

Popis rastliny

Trvalka dorastajúca do 30 až 90 cm s holou oblou vzpriamenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou, ktorá má listy aj kvety posiate drobnými bodkami. Sú to drobné žľazy obsahujúce silicu a farbivom. Sediace listy rastú protistojné, podlhovasté s celistvým okrajom. Žlté päťpočetné voľnolupienkové kvety rastú v súkvetiach a po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú. Plodom je tobolka.

Pestovanie rastliny

Preferuje slnečné alebo polotienisté stanovištia v priepustnej pôde. kyprá hlinitopiesočnatá pôda. Vyžaduje pravidelnú zálievku. Každý rok na jar zrežeme 10-20 cm z minuloročných výhonkov. Rastlinku môžeme rozmnožovať vegetatívne aj generatívne, semienka pretrvávajú v zamrznutej pôde niekoľko rokov. Zbierame 15 - 30 cm vrcholky a sušíme ich v snopoch zavesené na tienistom vzdušnom mieste alebo vo vrstvách.