BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ligurček lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ligurček lekársky

Levisticum officinale

Ľudový názov

americký zeler, ľuboček liečivý, ľubček, miláček, apich veľký, maggi korenie, levistík, lieštan, lopuštík

Výskyt rastliny

Hornaté oblasti s vlhkým podnebím.

Použitie rastliny

Využíva sa ako významné diuretikum, odvodňuje a dehydratuje, odhlieňuje dýchacie cesty. Je to posilňovač organizmu, nervovej sústavy, pohybovej sústavy a podporuje srdcovú činnosť. Napomáha obehovej sústave, pri nadúvaní, pri odtučňovaní, pri nepravidelnej menštruácii, pri prúdení krvi, pri chorobnom potení. Najčastejšie sa používa ako korenina v kuchyni. Považuje sa za afrodiziakum. Rastlinka je medonostná.

Popis rastliny

Je to trvalka vysoká 1 - 2 metre s aromaticky voňajúcim podzemkom, mohutnou hranatou, dutou, ryhovanou a rozvetvenou stonkou. Listy prízemnej ružice sú perovito strihané a dlhostopkaté. Stonkové listy majú blanitú krátku stopku a sú menej delené až nedelené. Malé žlté kvety tvoria veľký zložený okolík. Plodom je žltohnedá oválna dvojnažka. Páchne podobne ako zeler.

Pestovanie rastliny

Preferuje hlboké, vlhké, vápnité a výživné pôdy na polozatienených až slnečných miestach. Semienka sadíme od 3. do 7. mesiaca priamo na stanovište do hniezd 10 mm hlboko, odrezkami koreňa alebo si ho predpestujeme doma. Semená sa prikrývajú trojnásobnou vrstvou substrátu od ich veľkosti. Zbierame podzemok, vňať, listy (pred odkvitnutím) a plody, ktoré sušíme do 35°C. Dá sa zbierať celý rok.