BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ľaliovník tulipánokvetý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ľaliovník tulipánokvetý

Liriodendron tulipifera

Výskyt rastliny

Primárne sa rozprestiera vo východnej časti Spojených štátov a to od Floridy po štát Massachusetts. Je národným stromom Indiany a Tennessee. V 17. Storočí sa tento druh stromu začal pestovať už aj v Európe.

Použitie rastliny

  • Pestuje sa hlavne ako okrasná drevina
  • Postupne ho ľudia začali pestovať aj s tým zámerom, že sa jeho drevo využíva na výrobu papiera
  • Jeho tvrdé drevo je dobre využiteľné pri výrobe hračiek, lodí a celulózy
  • Indiáni z jeho vydlabaných kmeňov vyrábali kanoe
  • Pre svoj dekoratívny vzhľad sa vysádza najmä na námestiach a popri cestách

Popis rastliny

Ľaliovník je jedným z najvyššie rastúcich stromov na svete. Dorastá do výšky až 30m. Je to dekoratívny strom, ktorý má veľmi zaujímavo tvarované zelené listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žlta a sú opadavé. Majú dva cípy a medzi nimi takmer súvislý spoj. Vyniká žltozelenými kvetmi zo spodnej časti s oranžovým pruhovaním, ktoré majú tvar podobný tulipánu. Má štíhly priamy kmeň so svetlohnedou, pravidelne sieťovitou kôrou. Aj keď má ľaliovník druhové označenie ´´ tulipánokvetý´´ s tulipánom u neho výrazné podobnosti nenájdeme. Z botanického hľadiska je veľmi zaujímavý, pretože svojou stavbou pripomína ihličnany. Ľaliovníky patria spolu s magnóliami k najpôvodnejším krytosemenným rastlinám.

Pestovanie rastliny

Tento strom voľne rastie ako súčasť listnatých lesov. Má rád hlboké, vlhké, priepustné, mierne kyslé pôdy s vyváženou zálievkou a oblasti so suboceanickou klímou, zimou bohatou na sneh a nie veľmi suchým letom. Je dobré mu občas urobiť výchovný rez pre zhustenie konárov ale najlepšie je ho zastrihávať hneď po odkvitnutí, pretože pri reze na konci vyzretých vetvičiek na jar, v lete následne nekvitne. Ak nechceme aby vyrástol do tak veľkej výšky, vieme ho odmlada pravidelne zastrihávať a udržiavať v menšej veľkosti. Je mrazuvzdorný do približne - 25 °C. Dobre urobíme, ak mladé rastliny chránime mulčom alebo čečinou. Kvitne až v neskoršom veku.