Biela ľalia je pôvodom z juhozápadnej Ázie a Balkánskeho polostrova a keďže sa jej veľmi dobre darí aj v našich prírodných podmienkach lebo je mrazuvzdorná nájdeme ju aj v našich okrasných záhradách. Voľne rastie v Stredozemí a v Malej Ázii. Vyskytuje sa najmä v humóznych, kyprých, vápenatých pôdach s dostatočným slnečným žiarením.
Už v minulosti ľudia vedeli o jej liečivých účinkoch a preto z jej lupienkov používala tinktúra na zlomeniny, boľavé kosti či svalové bolesti a na popáleniny. Dnes sa tinktúra tiež používa v ľudovom liečiteľstve a to najmä na hnisajúce zarastené nechty, hnisajúce a zapálené rany celkovo, po operáciách na rýchlejšie hojenie rán. Zriedená osoží na čistenie mastnej pokožky
Je to trváca nádherne voňajúca rastlina. Dorastá do výšky 70-150cm. Zaraďujeme ju medzi cibuľovité rastliny a do čeľade ľaliovitých. Byľ je priama a husto zarastená listami. Jej kopijovité biele voňavé kvety, ktoré sú až 10cm veľké sú pre ňu typické a aj vďaka nim sa stala symbolom čistoty a nevinnosti. Na jednej stonke môže vyrásť až 15 kvetov, ktoré sú usporiadané do strapca. Plodmi ľalie sú tobolky.
Vysádzame ju na jeseň i jar avšak musím dať pozor, aby sme na jeseň zasadili cibuľky ešte pred prvými mrazmi a uložili ich len do takej hĺbky, aby bol ich vrchol len tesne zakrytý pôdou. Ak chceme, môžeme ju sadiť aj v Marci či Apríli a to tak, že cibuľky zasadíme 10-15cm pod zem. Odporúča sa sadiť v skupinkách a to preto, aby lepšie vynikli. Vyberáme jej miesto v slnečnom záhone medzi trvalkami a kríčkami. Dajú sa pestovať aj v črepníkoch avšak ten musí byť dostatočne veľký a nesmieme zabudnúť na dobrú drenáž. Z ružíc listov vyrastie kvetný stôl a následne na ňom vyrastie 7-10 veľkých kvetov. Keď rastlinka odkvitne prechádza do vegetačného pokoja. Kým nadzemná časť sama neuschne neodstraňujeme ju. Celá rastlinka by bola ochudobnená o živiny. Odrezávajú sa len odkvitnuté kvety.