BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Krvavec lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Krvavec lekársky

Sanguisorba officinalis

Výskyt rastliny

Krvavec je úhľadná bylina, ktorá u nás hojne rastie na vlhkých lúkach a slatinách a slnečných stanovištiach. Na neodvodnených predhorských lúkach často vytvára nenápadné porasty. Vyskytuje sa na živiny bohatých stanovištiach, v brehoch vôd a priekopách a to na celom území panónskej a karpatskej oblasti.

Použitie rastliny

  • Zo sušeného podzemku sa v ľudovom liečiteľstve nálev používa ako antiseptikum
  • Má protizápalové a antibakteriálne účinky
  • Keďže obsahuje vysoké percento kyseliny trieslovej, má sťahujúce a zvieravé účinky a tak utišuje krvácanie rôzneho charakteru, zastavuje krvácanie zo slizníc, tlmí menštruačné krvácanie
  • Urýchľuje hojenie hemeroidov a mokvavých kožných poranení
  • Používa sa pri liečbe zápalov a je súčasťou mnohých homeopatických prípravkov
  • Taktiež sa používa vo forme kloktadla proti angíne a pôsobí aj močopudne

Popis rastliny

Je to viacročná rastlina ľudovo nazývaná krvavé korenie. Dosahuje výšku 60 – 150cm. Je z čeľade ružovitých. Má málo rozkonárenú vzpriamenú stonku, listy sú pérovité a ostro pílkovité. Má drobné obojpohlavné kvety tmavo karmínovej až červenej farby so štyrmi tyčinkami s červenými peľnicami. Kvety sú vetroopelivé.

Pestovanie rastliny

Na podmienky je absolútne nenáročný. Aj keby sa stalo, že sa na starostlivosť zabudlo, po krátkom čase a minimálnej starostlivosti sa opäť preberie a prosperuje. V súčasnej dobe je pestovaný najmä pre svoju okrasnú hodnotu. Darí sa mu vo vlhkých pôdach s kolísajúcou hladinou spodnej vody. Pôdy by mali byť ideálne hlinité až ílovité, chudobné na dusík a mierne zásadité. Má rád slnečné stanovištia. Zbiera sa kvitnúca vňať alebo podzemok. Ten sa starostlivo očistí, poreže a usuší.