čierny, dobrý koreň, kazival, trudovník, medunica, svalník
Rastie na vlhkých stanovištiach, na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím, v húštinách, v priekopách, na brehoch vôd. Je považovaný za burinu.
Má protizápalové, upokojujúce a antibakteriálne účinky, taktiež podnecuje vykašliavanie, účinný ako mierne sedatívum, ako analgetikum a má hemostatické účinky, vredy predkolenia, kŕčové žily, na liečbu zlomenín, pri vyvrtnutiach, zápaloch kostí, väziva a žíl, krvných podliatinách a zrazeninách. Pomáha na zahnisané rany, na vredy žalúdka a dvanástorníka.
Trváca bylina rastúca 60 až 100 cm vysoko. Viachlavý podzemok je zhrubnutý. Stonka je vzpriamená, štvorhranná a rozkonárená so striedavými listami vajcovito kopijovitými a zbiehavými. Obojpohlavné päťpočetné kvety sú purpurové a usporiadané v ovisnutých súkvetiach s rúrkovitým kalichom, plody sú štvornažky. Rastlina je ochlpená.
Kostihoj preferuje polotienisté stanovište a neutrálnu humóznu zamokrenú pôdu. Klíči pri 20 °C, čiže sa dá na jar predpestovať. Zbiera sa koreň, ktorý vykopávame na jar alebo v jeseni po zožltnutí listov a následne sušíme na slnku do 40 °C pokrájaný na plátky.