BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Kostihoj lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Kostihoj lekársky

Symphytum officinale

Ľudový názov

čierny, dobrý koreň, kazival, trudovník, medunica, svalník

Výskyt rastliny

Rastie na vlhkých stanovištiach, na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím, v húštinách, v priekopách, na brehoch vôd. Je považovaný za burinu.

Použitie rastliny

Má protizápalové, upokojujúce a antibakteriálne účinky, taktiež podnecuje vykašliavanie, účinný ako mierne sedatívum, ako analgetikum a má hemostatické účinky, vredy predkolenia, kŕčové žily, na liečbu zlomenín, pri vyvrtnutiach, zápaloch kostí, väziva a žíl, krvných podliatinách a zrazeninách. Pomáha na zahnisané rany, na vredy žalúdka a dvanástorníka.

Popis rastliny

Trváca bylina rastúca 60 až 100 cm vysoko. Viachlavý podzemok je zhrubnutý. Stonka je vzpriamená, štvorhranná a rozkonárená so striedavými listami vajcovito kopijovitými a zbiehavými. Obojpohlavné päťpočetné kvety sú purpurové a usporiadané v ovisnutých súkvetiach s rúrkovitým kalichom, plody sú štvornažky. Rastlina je ochlpená.

Pestovanie rastliny

Kostihoj preferuje polotienisté stanovište a neutrálnu humóznu zamokrenú pôdu. Klíči pri 20 °C, čiže sa dá na jar predpestovať. Zbiera sa koreň, ktorý vykopávame na jar alebo v jeseni po zožltnutí listov a následne sušíme na slnku do 40 °C pokrájaný na plátky.