BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Konvalinka voňavá
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Konvalinka voňavá

Convallaria majalis

Ľudový názov

bimbonka, bíser, gombália, husie víno, kokorič, kokorík, kukučka voňavá, májové zvončeky, perlíček, perlokvet, lália údolná

Výskyt rastliny

Rastie v listnatých i ihličnatých lesoch s dostatkom svetla, v krovinách a na lúkach, na pasienkoch od nížin až po horský stupeň. Pestuje sa v záhradách.

Použitie rastliny

Rastlina sa spracúva vo farmaceutickom priemysle do rozličných liečiv predpisovaných výhradne lekárom. Sú na liečbu srdcových chorôb, posilňujú kontrakcie srdca a prehlbujú dýchanie, proti vodnatosti a pri epilepsii. V kozmetike sa používa do mydiel a voňaviek. Na výrobu šňupacích tabakov.

Popis rastliny

Trváca bylinka rastie do 10 až 20 cm. Na priamej, vysokej stonke v riedkom strapci vyrastajú malé biele zvončekovité hmyzom opeľované kvety s ťažkou príjemnou vôňou. Plodom sú červené bobule šírené živočíchmi. Jednoduché, stopkaté, kopijovité listy sú na báze obalené pošvovitými šupinami a tvoria pár, ojedinele sú 3.

Pestovanie rastliny

Pri konvalinkách sadíme cibuľky blízko seba. Stanovište potrebuje polotienisté, pod skupinami stromov alebo krov, medzery medzi múrom a chodníkom. Môžeme ich sadiť aj do terakotových nádob, ale s drenážou. Preferujú humóznu a priepustnú pôdu, je potrebné dať pozor na rozrastanie. Listy sa sušia do 60 °C.