Kapusta pôvodne pochádza z prímorskej západnej Európy a zo Stredomoria. Hlávková kapusta je z 11. storočia dovezená z Kyjevskej Rusi. Pestovali ju už starovekí Gréci a Rimania na poliach alebo záhradách, tak isto ako aj dnes my. Vypestujeme ju na jar zo semien, ktoré sa potom presadia na trvalé stanovište.
Kapusta je hlavným zástupcom takzvanej hlúbovej zeleniny. Okrem kapusty divej doň patria rôzne známe pestované druhy ako hlávková kapusta, kely, brokolica, karfiol a kaleráb. Je pôvodne dvojročná až trvácna bylina s tenkým koreňom. Má krásne žlté kvety, ktoré sú bohatou pastvou pre včely. Plodmi sú šešule s jemne sieťkovanými a guľatými semenami. Morfologicky je variabilná, čiže máva rôzne tvary.
Pestuje sa na poliach alebo záhradách, kde sa zo semien na jar vypestujú priesady a následne sa presádzajú na trvalé stanovištia a tu rastú až do jesene. Pri zníženej teplote vydržia hlávky uskladnené celú zimu a stále sa považujú za čerstvú zeleninu alebo sa z nej vytlačí šťava. Ak chceme zachovať dietické a liečebné látky, volíme úpravu kvasením.