BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Juka vláknitá
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Juka vláknitá

Yucca filamentosa

Ľudový názov

strom života, zlatá juka

Výskyt rastliny

Teplé oblasti Mexika a USA. Má rada suché a slnečné miesta. U nás sa pestuje.

Použitie rastliny

Obsahuje látky, ktoré sú mimoriadne schopné pri vyplavovaní toxických látok z tela pri nesprávnej strave a pri látkovej premene.Účinkuje pri reumatickej artróze, zápaloch kĺbov, Crohnovej chorobe. Užíva sa na detoxikáciu pri dodržanom zvýšenom pitnom režime.

Popis rastliny

Sediace listy vyrastajú do prízemnej ružice, ktorá dosahuje výšku 75 cm a šírku viac ako 1 m. Z ružice vyrastá 2 m stvol s mohutnými, previsnutými bielimi až krémovými zvončekovitými kvetmi. Tie rastú v metlinách, sú obojpohlavné a podopierané listeňmi. Čepeľ je celokrajová alebo zúbkovaná. Plod je bobuľa.

Pestovanie rastliny

Je to nenáročná, vysoko mrazuvzdorná rastlina, vyžadujúca priame slnko a suchší substrát s dobrou drenážou. Pestuje sa aj ako izbová rastlina. Zalieva sa len mierne, v zime vôbec. Na vonkajšom stanovisku stačí len dážď. Plody u nás nevytvára v dôsledku absencie prirodzených opeľovačov. Po odkvete sa odstrihne celá kvetná stonka od zeme, po odkvitnutí vytvára nové ružice a nové trsy, tie vieme od seba oddeliť (v 8. až 9. mesiaci). Množíme ju odrezkami koreňa alebo semenami 24 h namočenými vo vode.