Rastie v Európe a Ázii v svetlých lesoch, hájoch a na sutinách až do horských polôh. Nájdeme ju rásť v alejách.
Jarabina je citrónom severu pre jej obsah veľkého množstva vitamínu C. Plody zbierame keď sú mäkké prípadne necháme prejsť prvými mrazmi a skúsime, či nie sú až príliš horkasté, pretože pri šlachtení druhov môžu plody chutiť rôzne. Sušíme na vzduchu, prípadne v rúre, či sušičke pre zachovanie farby. Využívajú sa hodne v kuchyni (viď. recepty).
Pozor: Nekonzumujeme nadmerné množstvo SUROVÝCH plodov.
Kvet zbierame v kvete a používame pri klimakterických a menštruačných problémoch. Obsahujú látky, ktoré sú podobné ženským hormónom. Listy znižujú horúčku, napomáhajú látkovej výmene a utišujú reumatické problémy. Využívajú sa aj pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Upravujú hladinu cholesterolu v krvi a znižujú vysoký krvný tlak.Pozor pri užívaní na zvýšenú zrážanlivosť krvi, hnačky a žalúdočnú kyselinu.
Jarabina má silné magické vlastnosti. Ako rituálnu rastlinu ju využívali už starí Slovania, Škandinávci a národy Ázie. Verilo sa, že má schopnosť ochraňovať od čarov a urieknutia. Ženy si jarabinou od pradávna liečili neplodnosti a ženské choroby.
Štíhly listnatý strom môže rásť do výšky 20m. Konáre smerujú šikmo dohora a tvoria oválnu korunu. Listy ma ostro zúbkaté, perovito zložené, od vrchu zelené a zospodu svetlozelené. Kôru má sivostriebristú, hladkú. Kvety rastú v bohatých súkvetiach a sú krémovobiele. Plody voláme malvice a keď dozrejú sú jasne červené, gulaté a rastú v prevísajúcich trsoch.
Jarabina absolútne nenáročnou rastlinou. Je to svetlomilná drevina, ktorej sa darí na suchých, ale aj vlhkých a kamenistých pôdach. Používa sa na výsadbu vkusných alejí. Je vhodná na výsadbu aj do horských oblastí. Starostlivosť si takmer nevyžaduje. Rozmnožujeme ju očkovaním, prípadne vrúbľovaním na podpník. Semená jarabiny vtáčej pred výsevom musíme nechat prejsť chladom cca 3 mesiace pri teplote tesne nad 0°C.