jahoda lesná, jahôdka, zemnica
Na medziach, v krovinách a v svetlých lesoch.
Podzemok s listami majú močopudný účinok a využívame ich pri liečbe chorôb močových ciest. Sú používané pri črevných kataroch spojených s hnačkou, proti hemoroidom, pri zapálených ranách a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Majú detoxikačné účinky. Plody sú ovocím používaným do džemu, sirupu, džúsov, zaváranín a pod. Odporúčajú sa proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom, dne, reume a podagre.
Trváca rastlina má vzpriamenú stonku a je nadzemne plazivá. Listy ružice sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom na dlhej stopke. Kvetné stonky rastú v pazúchách listov a končia niekoľkými bielymi päťpočetnými obojpohlavnými kvetmi usporiadanými vo vidlicovitom vrcholíku. Kvetné lôžko zdužnatie. Plody sú drobné žltohnedé nažky uložené v priehlbinách dužiny. Toto súplodie označujeme ako jahodu.
Pestuje sa zo semien, predpestovaných v 2. až 4. mesiaci alebo priamo vysievame na slnečné až polotienistné miesta. Semená sadíme plytko. Semená klíčia pri 18-20°C. Priesady umiestňujeme na stanovište do vlhkej, výživnej hlinitej pôdy v 5. a 6. mesiaci 30cm od seba. Podzemky sa zbierajú v 3. mesiaci pred rastom listov. Listy sa zbierajú od 5. do 9. mesiaca. Suší sa v tieni do 40 °C.