BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Imelo biele
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Imelo biele

Viscum album

Ľudový názov

gemalo, omalo, imola, bosorácky kotol

Výskyt rastliny

Parazitujú na stromoch, od nížin až po horské oblasti.

Použitie rastliny

Upravuje krvný tlak, posilňuje činnosť srdca, je preventívnym prostriedkom proti infarktom a mozgovým príhodám, pôsobí močopudne, tlmí bolesti hlavy, napomáha pri závratoch, zastavuje krvácanie, reguluje vylučovanie žlče a činnosť pankreasu, je prevenciou na zlepšenie krvného obehu. Masti z imela sa používajú na omrzliny.

Popis rastliny

Je to poloparazitická vždyzelená rastlina. Pomocou prísavných koreňov vrastá do dreva hostiteľskej dreviny, z ktorej vyrastá v guľovitom tvare. Protistojné, sediace listy sú kožovité, žltozelenej farby. Plodom sú biele, sklovité, vnútri slizovité a lepkavé nepravé bobule. Vtáky rozširujú semená v tráviacom trakte, vylučujú spolu s trusom. Tie vyklíčia len na hostiteľskej rastline. Z kmeňa sa vidlicovito rozkonárujú krehké konáriky. Kvety sú v pazuchách listov a sú jednopohlavné.

Pestovanie rastliny

Imelu sa najlepšie darí na jabloniach a iných ovocných stromoch. Niekoľko bobúľ roztlačíme, kým nevytečie lepkavá šťava, s ktorou prilepíme obsah so semenami na strom. Kostrové vetvy nepoužívame, na okrajových vetvách a výhonkoch (vlkoch) nebude strom ochudobňovať a tieniť ovociu. Imelo rozmonožujeme od 10. do 11. mesiaca. Zbierajú sa strhávaním od 12. do 2.mesiaca. Sušia sa vo vrstvách alebo zväzkoch do 40 °C bez plodov.