gemalo, omalo, imola, bosorácky kotol
Parazitujú na stromoch, od nížin až po horské oblasti.
Upravuje krvný tlak, posilňuje činnosť srdca, je preventívnym prostriedkom proti infarktom a mozgovým príhodám, pôsobí močopudne, tlmí bolesti hlavy, napomáha pri závratoch, zastavuje krvácanie, reguluje vylučovanie žlče a činnosť pankreasu, je prevenciou na zlepšenie krvného obehu. Masti z imela sa používajú na omrzliny.
Je to poloparazitická vždyzelená rastlina. Pomocou prísavných koreňov vrastá do dreva hostiteľskej dreviny, z ktorej vyrastá v guľovitom tvare. Protistojné, sediace listy sú kožovité, žltozelenej farby. Plodom sú biele, sklovité, vnútri slizovité a lepkavé nepravé bobule. Vtáky rozširujú semená v tráviacom trakte, vylučujú spolu s trusom. Tie vyklíčia len na hostiteľskej rastline. Z kmeňa sa vidlicovito rozkonárujú krehké konáriky. Kvety sú v pazuchách listov a sú jednopohlavné.
Imelu sa najlepšie darí na jabloniach a iných ovocných stromoch. Niekoľko bobúľ roztlačíme, kým nevytečie lepkavá šťava, s ktorou prilepíme obsah so semenami na strom. Kostrové vetvy nepoužívame, na okrajových vetvách a výhonkoch (vlkoch) nebude strom ochudobňovať a tieniť ovociu. Imelo rozmonožujeme od 10. do 11. mesiaca. Zbierajú sa strhávaním od 12. do 2.mesiaca. Sušia sa vo vrstvách alebo zväzkoch do 40 °C bez plodov.