BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ibiš ružový
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ibiš ružový

Alcea rosea

Ľudový názov

topoľovka ružová, stĺpová, slezová ruža, záhradný slez

Výskyt rastliny

Pestovaný druh v záhradách a na poliach.

Použitie rastliny

Pomáha pri odhlieňovaní, uľahčuje vykašliavanie pri ochoreniach dýchacich ciest, pri chorobách tráviacej sústavy, protizápalovo a ako mierne preháňadlo, pri kožných chorobách. Používaná vo farbiarstve.

Popis rastliny

Jednoročná až trvalá 1-3 m rastlina s rozkonáreným koreňom. Prvým rokom vyrastie prízemná ružica listov, od druhého roku riedko plstnatá priama stonka. Spodné dlhostopkaté listy sú okrúhlo srdcovité, byľové listy sú dlaňovito 5- až 7-laločné, podlhovasté, vrúbkované, tupé. Všetky sú vráskavé a ochlpené. Veľké kvety rastúce v pazušných zväzočkoch sú ružové až čiernofialové s päťcípim kalichom. Plodom je diskovitá, uprostred vtlačená tvrdka. Je medonosná.

Pestovanie rastliny

Vyhovuje jej hlboká hlinito piesočná pôda s dostatkom humusu na slnečnečnom až polotienistom stanovisku. Semená predpestujeme od 2. do 4. mesiaca na priesadky alebo sejeme v 4. mesiaci priamo na stanovisko v riedkom spone. Množí sa aj samovysievaním, staré rastliny sa zrezávajú. Zberáme celé kvety na začiatku kvitnutia, v čase odkvetu iba korunné lupienky. Sušíme v tieni alebo v umelých podmienkach do 40°C.