BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ginkgo dvojlaločné
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ginkgo dvojlaločné

Ginkgo biloba

Výskyt rastliny

Pôvodne v Ázii, dnes v parkoch, botanických záhradách a sadoch.

Použitie rastliny

Používa sa na rozširovanie ciev, zlepšenie cirkulácie krvi a jej okysličovanie, pri astme, alergiách, nedostatočnom mozgovom prekrvení, gangrénach, odstraňuje následky po infarkte a mŕtvici, pomáha pri náhlej hluchote a šumení v ušiach, Parkinsonovej chorobe, spomaľuje procesy starnutia, prevencia infarktu myokardu a mozgových príhod. Napomáha pri liečbe Alzheimerovej choroby, poruchách činnosti mozgu, inaktivácia toxických kyslíkových radikálov, na zlepšenie pamäti, vitality a schopnosti učiť sa, pri depresívnych náladách.

Popis rastliny

Dvojdomý, nahosemenný, 30 m vysoký strom. Koruna je nepravidelná, kužeľovitá alebo rozložitá. Konáre a konáriky navzájom zvierajú ostrý uhol a kôra má hnedosivú až tmavohnedú farbu. Listy sú dvojlaločné, kožovité, vejárovité, mäkké a dlhostopkaté na krátkych a hrubých brachyblastoch. Samčie kvety rastú v riedkych jahňadách a samičie rastú jednotlivo v pazuchách listeňov. Plodom je žltá semenná kôstkovica.

Pestovanie rastliny

Vyžaduje priepustnú, hlinitopieskovú pôdu a neveterné stanovisko. Rastlina je odolná voči chorobám, znečisteniu a je nenáročná. Semená zbierame v 11. mesiaci zo stromu (obe pohlavia musia byť pri sebe). Tie sa opatrne ošúpu z ich obalov a umyté sa vložia do pieskovitého substrátu a nechajú sa klíčiť do 10°C a v 3. mesiaci vysievame do priepustného vlhkého substrátu. Na konečné stanovisko, s dostatkom miesta a slnka, ho vysádzame na jeseň. Pri pestovaní zo sadeníc vysádzame na jar. Rastie pomaly, okolo 30 cm ročne. Plody rastú v 35 roku. Zbierame listy od jari do leta, ktoré následne sušíme.