BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Eukalyptus guľatoplodý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Eukalyptus guľatoplodý

Eucalyptus globulus

Výskyt rastliny

Austrália a Malajzia. Rastú od púští až po dažďové lesy v trópoch, na brehoch Stredozemného mora.

Použitie rastliny

Napomáha k dýchaniu. Využíva sa na liečbu zápalu priedušiek, kašľa, nachladnutiu a zápalu vedľajších nosových dutín, hojenie rán, podporuje koncentráciu, proti migréne, nespavosti, prečisťovanie vzduchu. Ako esencia v aromaterapii a pri masážach. Pomáha liečiť lámavé a jemné vlasy.

Popis rastliny

Vždyzelený rýchlorastúci strom má dva typy listov. Prvý typ mladých rastliniek je oválny a strieborný. Druhý typ je dlhý a zelený. Poznáme viac ako 700 druhov. Vybrané druhy opadávajú v období sucha.  Rôznodruhé kvety sa skladajú z veľkého počtu tyčiniek, sfarbené na bielo, žlto, ružovo alebo červeno.

Pestovanie rastliny

Semená vysievame celoročne. Má rád polotienisté vlhké stanovištia s kyslou pôdou. U nás sa pestuje v interiéri, nevydržal by dlhú zimu. Môžeme ju však letniť, v zimných mesiacoch sa ukladá do chladnej miestnosti a obmedzí sa zálievka. Rastliny sa pravidelne zaštepujú kvôli rozvetvovaniu. Pri presádzaní nesmieme poškodiť korene. Rozmnožujeme pomocou semien alebo odrezkami. Presádzajú sa pravidelne na jar, kedy im aj ostrihávame uschnuté vetvičky. V Portugalsku sú vysádzané lesy na výrobu papiera.