BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Echinacea purpurová
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Echinacea purpurová

Echinacea purpurea

Ľudový názov

divoký kvet prérie, rudbekia

Výskyt rastliny

Severná Amerika, polotieň s dostatkom vlahy. U nás sa pestuje. Záhrady, parky.

Použitie rastliny

Je vhodná k liečeniu močového ústrojenstva, chrípky a rôznych viróz, užíva sa taktiež v gynekológii ako podpora pri liečení rakoviny. Osvedčila sa pri liečení žalúdočných vredov, gastritíd a prostaty. Zvonka slúži hlavne v dermatológii na zle sa hojace rany, preležaniny, pooperačné rany a jazvy, omrzliny, na psoriázu a ekzémy. Šťava z čerstvých kvetov zvyšuje zrážanlivosť krvi. Aktivizuje základný imunitný systém a tým zvyšuje odolnosť organizmu aj proti novodobým ochoreniam (AIDS, rakovina). Užíva sa aj preventívne a proti chronickým zápalom kĺbov.

Popis rastliny

Echinacea je bylina s pomerne mohutným kolovitým koreňom, z ktorého vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru rastú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode rastú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety, ktoré starnutím ovísajú. Krásne súkvetie môže mať priemer 8 -15 cm. Plodom sú štvorhranné nažky, ktoré sa vyvíjajú zo samičích kvetov.

Pestovanie rastliny

Vyžaduje kvalitnú už jesennú prípravu pôdy. Dá sa vypestovať  priamym výsevom na jar, ale lepšia je výsadba z predpestovaných priesad. Priamy výsev sa robí v 4. až 5. mesiaci 20 až 40 mm hlboko. Na priesady v polovici 2. mesiaca. Priesady je vhodné vysadiť, ak má vyvinutých 4-6 pravých listov. Pôda sa kyprí a zbavuje burín počas vegetačných dní. Prezimujú prihrnutím pôdy. Kvitnúca vňať sa zberá v čase, keď je zakvitnutých približne polovica kvetov. Zbiera sa strihaním a iba rozkvitnuté kvety. Suší sa pri teplote do 40 °C v tenkých vrstvách.