materinka, žadovník, pepolino
Výslnné stráne, medzi skalami, na skalách, pastviny, prícestia, nížiny v hornatých oblastiach.
Pri poruchách a chorobách dýchacích ciest a chorobách tráviaceho traktu. Taktiež zápali ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany. Nechutenstvo, nespavosť, závrate, bolesť hlavy a pri zápaloch močových ciest. Vonkajšie použitie je pri reume a pri posilňujúcich kúpeľoch. Taktiež v kozmetike. Je to výborná nektárodarná rastlinka.
Materina je 10 - 40 cm vysoký polotrváci polokrík. Koreň je kolový. Vyrastajú z neho plazivé, trochu zdrevnatené stonky, ktoré sa často zakoreňujú. Listy sú krížmo protistojné a žliazkovo bodkované. Ružové až fialové (niekedy až biele) kvety sú drobné a osovo súmerné, tvoria koncové a pazušné paprasleny. Rastlinka býva ochlpená. Rastlinka veľmi príjemne vonia. Vytvára husté zárasty.
Materina dúška sa vysádza od 3. do 4. mesiaca na alkalické, kamenité a suché pôdy veľmi plytko do zeme. Aby pekne rástla treba ju aspoň 3-krát do roka zrezať. Na zimu sa zrezáva a zakrýva (v byte to nie je potrebné). Má rada slnečné a teplé stanoviská. Materina dúška sa nehnojí, aby nestratila na vôni.