BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Dúška materina
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Dúška materina

Thymus serpyllum

Ľudový názov

materinka, žadovník, pepolino

Výskyt rastliny

Výslnné stráne, medzi skalami, na skalách, pastviny, prícestia, nížiny v hornatých oblastiach.

Použitie rastliny

Pri poruchách a chorobách dýchacích ciest a chorobách tráviaceho traktu. Taktiež zápali ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany. Nechutenstvo, nespavosť, závrate, bolesť hlavy a pri zápaloch močových ciest. Vonkajšie použitie je pri reume a pri posilňujúcich kúpeľoch. Taktiež v kozmetike. Je to výborná nektárodarná rastlinka.

Popis rastliny

Materina je 10 - 40 cm vysoký polotrváci polokrík. Koreň je kolový. Vyrastajú z neho plazivé, trochu zdrevnatené stonky, ktoré sa často zakoreňujú. Listy sú krížmo protistojné a žliazkovo bodkované. Ružové až fialové (niekedy až biele) kvety sú drobné a osovo súmerné, tvoria koncové a pazušné paprasleny. Rastlinka býva ochlpená. Rastlinka veľmi príjemne vonia. Vytvára husté zárasty.

Pestovanie rastliny

Materina dúška sa vysádza od 3. do 4. mesiaca na alkalické, kamenité a suché pôdy veľmi plytko do zeme. Aby pekne rástla treba ju aspoň 3-krát do roka zrezať. Na zimu sa zrezáva a zakrýva (v byte to nie je potrebné). Má rada slnečné a teplé stanoviská. Materina dúška sa nehnojí, aby nestratila na vôni.