BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Ďumbier Lekársky
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Ďumbier Lekársky

Zingiber officinale

Ľudový názov

ďumbier pravý, zázvor pravý

Výskyt rastliny

Pôvodne v juhovýchodnej Ázii. U nás sa pestuje.

Použitie rastliny

Pomáha proti neuzii (nevoľnosti) a žaludočným problémom a kŕčom, pri kašli, prechladnutí a chrípke, pri morských a cestovných nevoľnostiach či ochoreniach, pri cukrovke. Podporuje vylučovanie slín, podporuje chuť do jedla. Utlmuje zrážanie krvi, zlepšuje jej prietok, čím ochraňuje srdcovo-cievny systém a znižuje riziko infarktu, arteriosklerózy, tlmí bolesti hlavy. Má hrejivé účinky a je považovaný za afrodiziakum. Používa sa ako korenina v kuchyni, do pečív, limonád, čajov a piva alebo sa kandizuje.

Popis rastliny

Rastlina s jednoročnou olistenou priamou stonkou trávnatého vzhľadu. Listy sú úzke, zelené a žlto obrúbené. Biele a ružové púčiky rastú v skupinách s kvetmi žltej farby s rúrkovitým kalichom a lievikovitou korunou. Podzemok je hľuznatý a rastie v horizontálnej rovine v pôde, kde sa rozvetvuje hrubými krátkymi článkami. Má typickú výraznejšiu vôňu. Pestujú sa rôzne druhy.

Pestovanie rastliny

Rozmnožujeme ho výhradne vegetatívne koreňom. Je teplomilný, u nás sa pestuje v črepníkoch pri izbových teplotách, vyhovuje mu polotieň. Stačí na plocho zasadiť kus podzemku s pukmi 1 cm do substrátu skoro na jar. Podzemky sa zbierajú v jeseni po zaschnutí nadzemnej časti. Koreň po vybratí a umytí sparíme, aby sa zabránilo nechcenému klíčeniu. Uchováva si čerstvosť celé týždne, ak ho zabalený vložíme do chladničky.