kremelák, letnák, drnák
Svetlé , teplé a vlhké miesta od nížin až po horské oblasti.
Využívajú sa jeho protizápalové a sťahujúce vlastnosti najmä zvonka ako kúpele, obklady a výplachy pri krvácajúcich hemoroidoch, vredoch, ekzémoch, kŕčových žilách a nadmernom potení nôh, pri zápaloch ústnej dutiny, hrdla a paradentóze, zriedka aj vnútorne pri katare žalúdka, čriev, pri silnej menštruácii a vnútornom krvácaní. Taktiež v potravinártve, stavebníctve a nábytkárstve.
Dub letný je až 40 m vysoký jednodomý strom s košatou korunou. Kôra mladých stromov vyzerá hladko, sivozeleno, neskôr na starších kmeňoch rozpukaná. Na báze srdcovito vykrojené listy majú krátku stopku a kožovitú, perovito laločnatú, celistvookrajovú čepeľ. Samčie kvety sú zoskupené vo visiacich zelených jahňadách a kvitnú spolu s pučaním listov. Piestikové kvety rastú po dva až päť v pazuchách listov. Sú obalené plytkou stonkovou čiaškou. Plodom je svetlohnedá nažka, a to žaluď, na dlhej stopke. Dub zimný sa líši dlhostopkatými listami, ktoré sú na rube mäkko, neskôr hviezdovito chlpaté, s klinovitou bázou čepele. Kvety a plody sú krátkostopkaté alebo sediace.
Dub sa dá vypestovať aj zo žaluďov. Potrebuje však prejsť stratifikáciou (semená sa na 1 deň vložia do vody, následne na 2 mesiace do chladničky). Potom sa sadia do substrátu či už ako priesady alebo rovno na stanovište. Zbiera sa jeho kôra z mladého stromu z kmeňa alebo vetiev bez drevového zvyšku. Na jar zbierame hladkú a lesklú kôru, následne ju vo vrstvách sušíme na slnku .