BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Divozel veľkokvetý
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Divozel veľkokvetý

Verbascum densiflorum

Ľudový názov

kráľovská svieca, huniak, kruželica, volov chvost, divizna

Výskyt rastliny

Kamenisté stráne, čistinky, popri cestách, vinice.

Použitie rastliny

Divozel pomáha najmä pri chorobách dýchacích ciest ako protizápalový prostriedok uvoľňujúci vykašliavanie, pri astme, na uvoľňovanie kŕčov, pri reumatických a svalových bolestiach, ako močopudný prostriedok, ako obklad na vredy predkolenia, opuchliny, ťažko sa hojace rany, bolesti ucha, posilňuje menštruáciu.

Popis rastliny

Je to bylina s vretenovitým koreňom, z ktorého prvoročne vyrastá ružica podlhovastých až vajcovitých, končistých plstnatých listov, ktoré zväčša prezimujú. Na jar narastie priama, až 2 m vysoká stonka so široko kopijovitými, zbiehavými žltoplstnatými listami. Na konci stonky sa tvorí husté strapcovité súkvetie vysoké 30 - 50 cm, tvorené zo žltých voňavých kvetov s tanierovitými korunami priemeru 3,5 - 5 cm. Nitky oranžových peľnic zrastajú spolu s rúrkou koruny. Kvety sú zoskupené v pastrapci a kvitnú postupne. Plodom sú dvojpuzdrové pukavé tobolky, v ktorých zreje veľké množstvo malých hnedastých semien.

Pestovanie rastliny

Dvojročná bylina v prvý rok tvorí mohutnú prízemnú ružicu, druhý rok vyrastie 150-200 cm do výšky. Semená vysádzame v 4. až 6. mesiaci a rastlinky jednotíme. Vyhovujú slnečné, chránené polohy. Kvety sa zbierajú v prvom roku od 7. do 9. mesiaca, keď sú jasno žlté a bez kalichov. Nesušíme na slnku. Nepestuje sa v interiéroch.