BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Cícer baraní
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Cícer baraní

Cicer arietinum

Výskyt rastliny

Pôvodom zo strednej a západnej Ázie. U nás pestovaný.

Použitie rastliny

Účinkuje protirakovinovo, znižuje psychickú únavu, cholesterol v krvi a krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi. Podporuje imunitu organizmu a spaľovanie tukov. Pomáha na činnosť srdca, proti žalúdočným problémom, pred osteoporózou, pri liečbe asterosklerózy. Je antioxidantom a afrodiziakom. Je základnou zložkou humusu. Používa sa v kuchyni na priamu konzumáciu.

Popis rastliny

Jednoročná rastlina 60-70 cm vysoká so zloženými, striedavými a zubatými listami. Má úponky a žľazovité chĺpky. Kvety bielej, ružovej alebo fialovej farby vyrastajú z pazúch listov. Plodom je plochý struk s 1 až 10 guľatými semenami orechovej chuti.

Pestovanie rastliny

Semená vysievame v 4. mesiaci  4-7 cm hlboko do ľahšieho, hlinitého až piesočného substrátu na suchšom slnečnom stanovisku. Počas vegetácie plejeme a kypríme pôdu. Struky zbierame v 6. až 8. mesiaci po dozretí v žltej farbe.

 

 
 
 
Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.