BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Chren dedinský
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Chren dedinský

Armoracia rusticana

Ľudový názov

chren

Výskyt rastliny

Pestuje sa na poliach a v záhradách. Lúky, trávniky, pri potokoch a na úhoroch.

Použitie rastliny

Chren pôsobí antibakteriálne, pomáha pri vykašliavaní, odhlieňuje priedušky, podporuje trávenie a pôsobí močopudne. Dá sa z neho urobiť obklad pri bolestiach chrbtice a kĺbov (pozor na alergikov). Ako sirup je to liek na priedušky s možnosťou inhalovania. Pomáha pri jarnej únave a čistí pleť. Tak isto je aj pochutinou.

Popis rastliny

Je to trváca rastlina s dlhými, hrubými, valcovitými koreňmi. Veľké prízemné listy majú podlhovastú vrúbkovanú čepeľ. Stonka dorastá do 100cm a má sediace, často perovito strihané listy. Na vrchole rozkonárenej stonky rastú strapce bielych štvorpočetných kvetov. Plodom je oblá šešuľka.

Pestovanie rastliny

Rozmnožuje sa výhradne vegetatívne, čiže odrezkami. Vysádzame korene hrubé 1 až 2 cm a dlhé aspoň 25 cm na svetle miesto. Mladé korene necháme v reze dobre zaschnúť a zasadíme ich do hlinitopiesočnatej pôdy bohatej na živiny mierne šikmo, do hĺbky asi 15 centimetrov. Vrchný koniec s miestom rezu neháme trčať z pôdy vo výške asi 5 cm. Pôda sa utláča. V polovici 6. mesiaca zeminu okolo koreňov odhrnieme a odrežeme všetky bočné výhonky. Potom korene opäť zahrnieme.