BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Chmeľ obyčajný
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Chmeľ obyčajný

Humulus lupulus

Ľudový názov

chmeľ

Výskyt rastliny

Jelšiny, vlhké kroviny, húštiny, pestuje sa v chmeľniciach.

Použitie rastliny

Chmeľ pomáha na zníženie nervovej a sexuálnej podráždenosti, pri nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Má upokojujúce a bolesť tíšiace vlastnosti, na podporu vylučovania tráviacich enzýmov a navodzuje chuť do jedla, zvonka na upokojujúce kúpele, proti vypadávaniu vlasov a na prekrvenie pleti. Horčiny podporujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, má bakteriostatické účinky, napomáha upravovať menštruačný cyklus. Je dôležitou surovinou na výrobu piva.

Popis rastliny

Chmeľ je ovíjavá bylina s pravotočivou, niekoľko metrov dlhou stonkou/lianou. S pomocou háčikatých chlpov sa pridŕža opory. Listy sú protistojné, troj- až päťlaločné a majú pílkovité okraje. Je to dvojdomá rastlina. Samičie kvety sedia v páre v pazuchách žltých listeňov v krátkych klasoch a pri dozrievaní sa menia na previsnuté vajcovité šištice. Samčie kvety sú v metlinách a majú zelenkasté okvetie a päť tyčiniek. Plodom je nažka v zachovanom okvetí šištice.

Pestovanie rastliny

Pestuje sa v chmeľniciach. Rastlinke sa darí na vápenitej, priepustnej a humusovej pôde. Rozmnožujeme ho najmä vegetatívne a len rastliny s piestikovými kvetmi. Samčie rastliny sa ničia, aby nenastalo opelenie, lebo šištice sa plodmi znehodnocujú. Zbierame chmeľové šištice v 8. až 9. mesiaci.