chmeľ
Jelšiny, vlhké kroviny, húštiny, pestuje sa v chmeľniciach.
Chmeľ pomáha na zníženie nervovej a sexuálnej podráždenosti, pri nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Má upokojujúce a bolesť tíšiace vlastnosti, na podporu vylučovania tráviacich enzýmov a navodzuje chuť do jedla, zvonka na upokojujúce kúpele, proti vypadávaniu vlasov a na prekrvenie pleti. Horčiny podporujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, má bakteriostatické účinky, napomáha upravovať menštruačný cyklus. Je dôležitou surovinou na výrobu piva.
Chmeľ je ovíjavá bylina s pravotočivou, niekoľko metrov dlhou stonkou/lianou. S pomocou háčikatých chlpov sa pridŕža opory. Listy sú protistojné, troj- až päťlaločné a majú pílkovité okraje. Je to dvojdomá rastlina. Samičie kvety sedia v páre v pazuchách žltých listeňov v krátkych klasoch a pri dozrievaní sa menia na previsnuté vajcovité šištice. Samčie kvety sú v metlinách a majú zelenkasté okvetie a päť tyčiniek. Plodom je nažka v zachovanom okvetí šištice.
Pestuje sa v chmeľniciach. Rastlinke sa darí na vápenitej, priepustnej a humusovej pôde. Rozmnožujeme ho najmä vegetatívne a len rastliny s piestikovými kvetmi. Samčie rastliny sa ničia, aby nenastalo opelenie, lebo šištice sa plodmi znehodnocujú. Zbierame chmeľové šištice v 8. až 9. mesiaci.