BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Cesnak pažítkový / Pažítka
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Cesnak pažítkový / Pažítka

Allium schoenoprasum

Ľudový názov

pažítka

Výskyt rastliny

Rastie na vlhkých miestach pozdĺž rybníkov, na vlhkých lúkach a v krovinách.

Použitie rastliny

Povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie (je stomachikum). Pomáha pri vysokom krvnom tlaku, regenerácii organizmu a prečisťuje črevá, je protiparazitická, podporuje tvorbu protistresových hormónov a kolagénu (vrásky, kŕčové a popraskané žily). Zlepšuje zrak, pomáha pri rakovine žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, prsníka a pľúc, je to imunostimulátor a protisklerotikum. Najčastejšie sa používa ako korenina v kuchyni.

Popis rastliny

Trvalka, ktorá rastie do 50 cm, s nevýraznými cibuľkami. Listy sú kopijovité, duté a trubkovité, rastú v trsoch. Na dutých byliach sa tvoria guľaté okolíky s fialovými obojpohlavnými kvetmi. Okvetie je zo 6 okvetných lístkov. Plod je tobolka. Pažítka obsahuje minerálne látky a vitamín A, B1, B2 a C.

Pestovanie rastliny

Vyžaduje ťažšie, humózne, hlinité, mierne vlhké pôdy na polotienistom mieste. Rozmnožuje sa výsevom semien alebo oddeľovaním cibuliek. Dá sa pestovať aj ako bytová bylinka na okne v črepníku, v tom prípade potrebuje častejšiu zálievku. Semená môžeme vysiať počas celého roka, na vonkajšie stanovisko od 3. do 6. mesiaca. Môže sa zrezávať počas celého roka pár cm od zeme, v tom prípade ale nevykvitne. Nie je vhodná na sušenie.

 

 
 
 
Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.