BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Cesnak medvedí
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Cesnak medvedí

Allium ursinum

Ľudový názov

medvedí lenek

Výskyt rastliny

Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe, no jeho výskyt zasahuje aj do južnejších oblastí, akým je Španielsko, sever Talianska a balkánskeho polostrova. Okrem toho sa z neho môžu tešiť aj obyvatelia Veľkej Británie,  juhu Škandinávie, európskej časti Ruska a dokonca zasahuje aj do oblasti Kaukazu. Medvediemu cesnaku sa darí najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy.

Použitie rastliny

Jeho výrazná vôňa, korenistá chuť a liečivé účinky sú známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho hojne využívali v kuchyni a pri liečbe mnohých ochorení. 

  • výborne detoxikuje organizmus a posilňuje umunitu
  • pomáha pri žalúdočných problémoch, napríklad pri zápche, plynatosťi alebo chronickej hnačke
  • je účinný ako prevenntyva pred rakovinou hrubého čreva
  • odporúčame konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení
  • lieči aj vysoký krvný tlak
  • je účinny aj pri bolestivých krčových žilách
  • pri pravidelnej konzumácii odstranuje dokonca aj časté migrény
  • využíva sa pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, asme a zápale priedušiek

Medvedí cesnak má velké využitie v kuchyni takže nezabudnite skontrolovať aj recepty.

Popis rastliny

Cesnak je prízemná zelená bylinka. Rastie vo veľkých množstvách húfne a pokrýva aj veľké lesné plochy. Rastie do výšky 10-45 cm a má široké zelené listy ktoré sú 10-12 cm dlhé a 2-5 cm široké. Cesnak spoznáme podla typickú cesnakovej vôňe a tak ho odlíšime aj často mýliacej sa rastliny konvalinky ktorá je jedovatá. 

Zbierame stredne dorastené listy. Nezbierame úplne mladé listy pretože tak poškodzujeme rastlinu a to je aj častým problémom ubývania téjto vzácnej bylinky. Aj keď medvedí cesnak nieje ohrozeným druh, ludia ho na jar húfne a čato krát bezohladne zbierajú. Prosíme budte ohladuplny k prirode a nešlapme si tomto vzácnom bohactve.

V mene Bylinke komunity dakujeme!

Pestovanie rastliny

Medvediemu cesnaku sa výborne darí vo vlhkom prostredí s jemne kyslou pôdou. Cibuľka sa prebúdza už v zime, aby mohla koncom marca či začiatkom apríla naplno začať rásť. Zelené lístky vyrastajú na stonkách v blízkosti zeme, až kým koncom apríla alebo v máji nevykvitnú do pekných bielych kvetov. Po odkvitnutí lístky medvedieho cesnaku odhnijú.