BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Cesnak kuchynský
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Cesnak kuchynský

Allium sativum

Ľudový názov

cesnak

Výskyt rastliny

Voľne rastie len zriedkavo. Rastlina sa pestuje.

Použitie rastliny

Používa sa pri znižovaní krvného tlaku. Je protibakteriálny a protiinfekčný. Najčastejšie sa používa ako korenina do jedla. Ako mastička môže poslúžiť proti ischasu, kurím okám, zápalu nervov.

Popis rastliny

Podzemnou časťou je cibuľa zložená zo strúčikov, z ktorej vyrastá jeho oblá nerozkonárená stonka je vysoká 50 - 100 cm. Má dlhé čiarkovité a žliabkovité listy. Má malé krásne biele trojpočetné kvety, ktoré rastú v okolíkovitom súkvetí a pred rozkvitnutím sú obalené tulcom. V súvetí vyrastajú drobné pacibuľky na rozmnožovanie.

Pestovanie rastliny

Sadí sa do výživných humusových pôd. Má rád prevzdušnenú pôdu, nepremočenú a neprehnojenú. Do pôdy sa cca 5 cm hlboko dávajú strúčiky. Cesnak sa dá sadiť na jar alebo na jeseň. Zbiera sa keď začnú zasychať a žltnúť listy. Je nenáročný na vodu.

 

 
 
 
Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.