Výskyt rastliny
Černuške sa dobre darí v teplejších oblastiach, odkiaľ sa rozšírila aj do blízkeho okolia. pochádza z južnej Európy a západnej Ázie. Rastlina sa pestuje prevažne na poliach, tiež tam býva prítomná aj v podobe buriny.
Použitie rastliny
- má antibakteriálne, antimikrobiálne, antivírusové a antimykotické účinky
- zbavuje ľudské telo parazitov a je všehojivá
- ochraňuje bunky srdcového svalu
- vhodná je pri poruchách centrálnej nervovej sústavy, mozgu a miechy
- vo fytoterapii používa pri diabete, diabetickej neuropatii, nadúvaní
- lieči obličky, pečeň, žalúdok
- na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva
- zlepšujú vykašliavanie pri zápaloch horných dýchacích ciest a priedušiek
- bolestivej menštruácii
- povzbudzuje laktáciu
- v tele pôsobia proti vplyvu kadmia a olova
- prispievajú k zníženiu hladiny LDL cholesterolu
- pri zápalových ochoreniach kože sú vhodné obklady prípadne kúpele
- má široky rozsah liečivých schopností: rádioprotektívne, antiepileptické, antimutagénne, analgetické, protizápalové antialergické, antihistaminické, imunostimulačné, antiastmatické, bronchodilatačné, antidiabetické, antioxidačné, spazmolytické a protikŕčové účinky
Popis rastliny
Černuška siata je jednoročná bylina s priamou, rozkonárenou stonkou.
Jej kvety sú modrobielej farby a plodom je tobolka. Rastlina obsahuje silicu, ponín, horčinu a trieslovinu.
Jej pokladom sú voňavé čierne semená, ktoré poznáme pod názvom čierna rasca a majú širokú škálu využitia
v kuchyni aj v zdravotníctve.
Pestovanie rastliny
Pestujeme sa v zmiešaných výsadbách letničiek. Rozmnožujeme ju tak, že ju voľne vysejete do pôdy v jeden rok a bude sa vám objavovať každoročne. Darí sa jej najviac na slnku a znesie aj mierny nedostatok vody. Najčastejšie sa pestuje druh čenušky damascénskej (Nigella damascena), ale existujú aj kultiváty bielej, ružovej, či modrej farby. Semená sa zbierajú tak, že odrežeš tobolky ručne. Umiestni ich na suché miesto, kde sa vysušia a dajú sa dobre vyklepať zo zrelých mechúrikov. Skladuj v suchu vo vzduchotesných nádobách. Voňajú gáfrom a chutia horko.
Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.