brusnica, brusinka
Rašeliniská, podrast ihličnatých lesov, kyslé pôdy, svahy kopcov.
Používa sa pri liečbe zápalu močových a žlčníkových ciest (znižujú pH, ochraňujú sliznice pred baktériami), reumatizmu, na zastavenie preháňania a na podporu tráviacej činnosti. Výrazne pomáha pri paradentóze, hypovitaminóze a pri regenerácii očného purpuru. Sú prevenciou proti obličkovým kameňom, zvyšujú výrazne imunitu. Znižujú cholesterol. Takisto sa používa ako ovocie na džús, sirup, džem, surovinou na prípravu mäsa.
Je to plazivý poloker s plodom, ktorým je brusnica. Dorastá do výšky 15 - 25 cm. Na zelených vetvičkách rastú vajcovité listy s tmavozelenou vrchnou časťou listu, spodná časť je matná a šedozelená, rastú striedavo a celý rok. Kvety sa nachádzajú na krátkych stopkách a tvoria vrcholíkaté ovisnuté strapce. Farba kvetov môže byť biela, slabo ružová až ružová. Mnohosemenné plody sú červené, jedlé, trpké a kyslé bobule s priemerom 5 – 8 mm.
Potrebuje špeciálne rašelinové substráty na slnečných miestach a kyslé prostredie (pilinový zásyp). Rastlina neznáša veľkú vlhkosť a stačí jej hĺbka substrátu 20 - 30 cm. Dozrieva dvakrát do roka. V 5. až 6. mesiaci je slabšia prvá úroda, v 8. až 9. mesiaci sa v rovnakom období ručne zbierajú plody aj listy. Plody sa dajú jesť aj čerstvé, ale tiež sa sušia aj s listami na teplom mieste do 40°C.