BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Brusnica obyčajná
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Brusnica obyčajná

Vaccinium vitis-idaea

Ľudový názov

brusnica, brusinka

Výskyt rastliny

Rašeliniská, podrast ihličnatých lesov, kyslé pôdy, svahy kopcov.

Použitie rastliny

Používa sa pri liečbe zápalu močových a žlčníkových ciest (znižujú pH, ochraňujú sliznice pred baktériami), reumatizmu, na zastavenie preháňania a na podporu tráviacej činnosti. Výrazne pomáha pri paradentóze, hypovitaminóze a pri regenerácii očného purpuru. Sú prevenciou proti obličkovým kameňom, zvyšujú výrazne imunitu. Znižujú cholesterol. Takisto sa používa ako ovocie na džús, sirup, džem, surovinou na prípravu mäsa.

Popis rastliny

Je to plazivý poloker s plodom, ktorým je brusnica. Dorastá do výšky 15 - 25 cm. Na zelených vetvičkách rastú vajcovité listy s tmavozelenou vrchnou časťou listu, spodná časť je matná a šedozelená, rastú striedavo a celý rok. Kvety sa nachádzajú na krátkych stopkách a tvoria vrcholíkaté ovisnuté strapce. Farba kvetov môže byť biela, slabo ružová až ružová. Mnohosemenné plody sú červené, jedlé, trpké a kyslé bobule s priemerom 5 – 8 mm.

Pestovanie rastliny

Potrebuje špeciálne rašelinové substráty na slnečných miestach a kyslé prostredie (pilinový zásyp). Rastlina neznáša veľkú vlhkosť a stačí jej hĺbka substrátu 20 - 30 cm. Dozrieva dvakrát do roka. V 5. až 6. mesiaci je slabšia prvá úroda, v 8. až 9. mesiaci sa v rovnakom období ručne zbierajú plody aj listy. Plody sa dajú jesť aj čerstvé, ale tiež sa sušia aj s listami na teplom mieste do 40°C.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.