BylinKE

Herbár
Mapa
Zdravie
Recepty
Fórum
Obchod
Brusnica čučoriedková
Vyskytuje sa v mesiacoch:
JAN
FEB
MAR
APR
MÁJ
JÚN
JÚL
AUG
SEP
OKT
NOV
DEC

Brusnica čučoriedková

Vaccinium myrtillus

Ľudový názov

čučoriedka

Výskyt rastliny

Kyslé pôdy, horské skalnaté úbočia, podrast ihličnatých a bukových lesov.

Použitie rastliny

Pôsobí sťahujúco a protizápalovo. Hlavné využitie má ako pomocník pri detských hnačkách, pri črevných ochoreniach dospelých spojených s hnačkou, pri liečbe cukrovky, zápaloch močového mechúra a močových ciest, zápaloch hrdla, niektorých kožných ochoreniach. Spomaluje proces starnutia a posilňuje imunitu. Používa sa aj ako ovocie do džúsov, džemov, sirupov.

Popis rastliny

Je to rozkonárený krík dorastajúci až do výšky 50 cm, ktorý má na konárikoch opadavé striedavé, krátkostopkaté, vajcovité, kožovité listy. Z pazúch listov vyrastajú obojpohlavné krátkostopkaté ovisnuté kvety s ružovou guľatou korunou. Mnohosemenné plody sú čierne so sivomodrým voskovým povlakom. Sú guľaté, mierne sploštené a veľmi chutné bolule.

Pestovanie rastliny

Čučoriedky potrebujú kyslú (rašelinovú) zeminu a polotieň. Sadia sa do jamy vystlanej rašelinou. Po zasadení pôdu mulčujeme pilinami. Výhonky sa sami rozvetvujú. Kvety sa objavujú až druhý rok, tie výhonky skoro na jar skrátime. Po 3 až 4 rokoch je potrebné ker postupne zmladzovať.

 

 

 

Informácie na portáli bylinke.sk sú publikované v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť a spravidla tak, ako ich publikovali jednotliví autori. Vydavateľ nemôže zaručiť absolútnu úplnosť, aktuálnosť, správnosť či pravdivosť publikovaných informácií, hoci vždy bude prihliadať k vysokej obsahovej kvalite. Použitie informácií z portálu bylinke.sk je na vlastnú zodpovednosť. Vydavateľ nezodpovedá za akúkoľvek škodu alebo inú ujmu, ktorá by užívateľovi uvedených stránok mohla vzniknúť v dôsledku použitia publikovaných informácií. Vydavateľ ďalej nezodpovedá za obsah internetových stránok tretích strán, na ktoré vedú zo servera bylinke.sk odkazy.